Kocaman yanılıyor...

Perşembe, Ağustos 02, 2012


Kadıköy'de yeni sezonun ilk resmi maçını Vaslui ile oynadık ve beklemediğimiz ama içimizden geçirip konduramadığımız bir skorla sahadan ayrıldık.

2 sezon önce yaşadığımız Young Boys ve PAOK trajedilerinin ardından bu maç öncesinde hiç kimse "içimde şüphe yok, çok rahat turu geçeriz" dememiştir, diyememiştir. Hele hazırlık maçlarında takımın hala "takım" olma olgusuna sahip olmadığını görenler Vaslui'den turu kolay kolay alacağımızı düşünemez. Çok net bir şekilde transfere ihtiyacımız var. Aykut Kocaman yapılacak transferleri eksik doldurma değil sadece takviye olarak yorumluyor ama bence yanlış analiz yapıyor.

Çünkü bu takımın orta sahası ve savunmasında gözle görülür biçimde "EKSİK" var. Egemen Korkmaz'ı değil düğünümde oynatmak, karşıma alıp tavla bile atmam. Bu kadar vasat, hiçbir teknik özelliği olmayan, tek yapabildiği rakibine el ense çekmek olan stoperle Avrupa'da ne elde edebiliriz? Kesin olarak stoper ihtiyacımız var ve bu Fenerbahçe gibi bir takım için büyük bir eksik. Yıllardır stoper mevkiisinde sıkıntı yaşamamış olan Fenerbahçe'de bu geleneğin devam etmesi gerekli.

Mehmet Topal belki bu maçta çok fazla üretken olamadı ama bu kadar tepkiyi toplayacak kadar da kötü oynamadı. Rakip takım taraftarlarının gazına gelip Mehmet Topal'ı kurban seçen Fenerbahçeliler oyuna gelmesin. Çünkü onlar da bunu istiyor. Milletin eline koz verilmesin daha fazla...

Takımda kimse birbirini tanımıyormuş ve ilk kez bir arada top oynuyorlarmış havası vardı. Bu havayı en kısa sürede atlatıp uyumlu bir görünüme kavuşmamız gerekiyor. Çünkü oynamaya çalıştığımız sistemin en kritik noktası futbolcuların birbiriyle uyumlu olmasından geçiyor. Bu uyum olmazsa Kocaman'ın uygulamak istediği sistem hayal olarak kalır ve saçma sapan bir Fenerbahçe izleriz.

Kısacası bu takımın "arkadaşlık ve kenetlenmişlik"ten başka şeylere de ihtiyacı var. Evet takımda müthiş bir hava olabilir, arkadaşlık harika olabilir ama saha içinde uyumsuzsan bir hiçsin. Bugün ilk yarıda olduğu gibi ne olduğu belli olmayan bir futbol oynarsın. Umarım gelecek haftaya kadar bu uyum sorununu bir nebze olsun aşarız. Nasıl olacak orası muamma... Ama bildiğim tek şey; hiçbir sonuç karşısında Aykut Kocaman hakkında kötü bir şey söylemeyecek olmam.

Bu arada Dirk Kuyt, harikasın...

You Might Also Like

0 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler