Perşembe, Ekim 13, 2011

İtalya'daki "Ultras"ların Tessera isyanı!İtalya'da "Ultras" tribün mantalitesine sahip tribün grupları bugünlerde sık sık eylem yapıyor.

İtalyan taraftarların sokaklara dökülmesinin nedeni ise "Tessera Kuralları" çerçevesinde dayatılan baskıcı anlayış. Dünya tribünlerindeki "Ultras" anlayışının doğduğu yer olan İtalya'da uygulanmak istenen bazı kurallar, taraftarların sahip olduğu bu mantalite ile uyuşmamakta.

Tessera Kuralları'na göre, taraftarların maçlara gitmek için aldığı kombine kartların üzerlerine mikroçip yerleştiriliyor ve tüm hareketleri polis tarafından rahatça izlenebiliyor. Öte yandan taraftarların yaptığı koreografi ve pankartları tribünde açabilmsi için polise faks çekip önceden izin alması gerekmekte.

2009 yılında Roma'da düzenlenen büyük bir protesto ile bu kuralları reddeden taraftarlar, yürürlüğe yeni giren yasaklar sonrası tekrar eylem yapmaya hazırlanıyor.

Yeni dayatılan yasaklara göre, Tessera Kuralları'na uymayan taraftarlar deplasman maçlarına gidemeyecek. Öte yandan artık kulübün bulunduğu ildeki taraftarların dışında, başka şehirde yaşayan destekçilerinin deplasman maçlarına gitme imkanları olmayacak.

Tüm bu yasaklar sonrası iyice sabrı taşan İtalya'daki "Ultras" tribün grupları kendi şehirlerinde yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor. Ayrıca Inter, Milan, Juventus, Verona, Nocerina, Chievo takımlarının Ultras anlayışına sahip grupları ise Tessera Kuralları'nı kabul ettiler. Bu yüzden İtalya'daki Ultras'lar ikiye ayrılmış durumda.

Ayrıca gelecek yıldan itibaren "çipli" kart uygulaması ülkemizde de uygulanmaya başlanacak...
Hiç yorum yok: