Hak verilmez alınır!

Cuma, Ekim 28, 2011


Süper Lig'in bu sezon ilk derbisi 2-2'lik beraberlikle sona erdi. Normal zamanlarda derbide yaşanan saha içi kavgaları ya da taraftarların maç öncesinde birbirleri ile yaşadıkları kavgaları dinlerdik karşılaşma sonlarında. Ancak bu kez durum hayli farklı!

Derbi öncesi İl Güvenlik Kurulu'ndan iki kulübünde altına imza attığı bir karar çıktı; 'Fenerbahçe taraftarı İnönü Stadı'na alınmayacak.'

Sabahın erken saatlerinden itibaren yılda bir kez tadılan Beşiktaş deplasmanına gidebilmek için bilgisayarlarının başına geçti Fenerbahçe taraftarı. Kimisi İstanbul dışından, kimisi Avrupa'dan bu maça gelebilmek için Biletix sayfasını açmış bekledi. Nitekim biletler satışa sunulur sunulmaz dakikalar içerisinde tüketildi. 1600 küsür sarı lacivertli yürek İnönü'de takımının yanında olacaktı. Ancak İl Güvenlik Kurulu'ndan çıkan ve neye dayanarak alındığı bilinmeyen karar sonrası aynı günün akşamı Fenerbahçe taraftarının İnönü'ye gelemeyeceği duyuruldu. Rezaletin ilk perdesinde herkes bu kararın neden alındığını sorgularken hiçbir yetkiliden akıllardaki soru işaretlerini silecek mantıklı bir açıklama gelmedi. Çünkü alınan karar zaten mantık dışı bir olaydı. Bu karar sonrası Beşiktaşlı ve Fenerbahçeli taraftarlar tek ses olup itirazlarını dile getirdiler.

Derbi sabahına uyandığımızda bir karar daha çıkarıldı ve bu kez 'Fenerbahçe taraftarı İnönü'ye gelebilir' dediler. Keyfi alınan kararlar karşısında Fenerbahçe taraftarıyla dalga geçercesine dayatılan bu uygulamalar, rezaletin 1. ve 2. perdesini oluşturuyordu. Fakat asıl rezillik maçın başlamasına dakikalar kala yaşandı!

Maç sabahı çıkarılan karar sonrası İnönü'nün yolunu tutan Fenerbahçe taraftarının karşısına bu kez polis engeli çıktı. Stada girmek için sıraya giren sarı lacivertliler biletleri olmasına rağmen tribüne alınmıyordu. Peki neden?.. Aynen Fenerbahçe taraftarının İnönü'ye gelmesini yasaklayan zihniyette olduğu gibi buna da bir cevap bulunamadı. Üstüne üstlük stada girmek için bekleyen taraftara devletimizin polisi jopları ve biber gazlarıyla saldırmaya başladı!

Stada giren az sayıda taraftarın yanında, binlerce Fenerbahçeli halen stat kapısında ellerinde biletle bekliyordu! Peki oraya biletsiz gelen veya başka maçın biletiyle gelip stada girmeye çalışan Fenerbahçe taraftarı yok muydu? Elbette vardı! Ancak bu ilk kez yaşanan bir durum değil. Yıllardır yaşanan bu sorunun kontrolünü sağlayamayan polis ve yetkililer suçluyu yine taraftar olarak göstermeye kalkıyor.

Türk milletinin güvenliğini sağlamakla görevli Türk polisi, 1600 taraftarın kontrolünü sağlayamıyor. Ve burada suçlu taraftar oluyor. Üstüne üstlük durduk yere biber gazı yiyip ve joplanıyor. Sebep? Biletini alıp maça girmek istemesi!


Nitekim sabrı taşan Fenerbahçe taraftarı bir yolunu bulup İnönü Stadı'na giriyor. Siz bu insanları kapıdan kovsanız bacadan girer. Maça yasak koysanız paraşütle santraya iner. Ve hiçbirinizin ruhu duymaz. Çünkü bu insanlar Fenerbahçe'ye sevgiden öte bir duyguyla bağlı. Taraftarın maça gelme hakkına SEBEPSİZ yere ambargo koyuyorlar. Daha sonra bir lütuf yapmış gibi "Hadi acıdık gelin" diyor ve gelen taraftarı stada almıyorlar. İnsanların en doğal haklarını ellerinden almaya kalkıyorlar. Ama bir şeyi unutuyorlar; HAK VERİLMEZ ALINIR!

Ve Fenerbahçe taraftarı kendi hakkını kendi eliyle almasını bilen bir tavırla, İnönü Stadı'na ikinci Truva operasyonunun gelişmiş şekli ile girdi. Maç başlarken "... delikanlı Fener nerdesin?" diye tezahurat yapan Beşiktaş taraftarına 'Buradayız' dercesine bir giriş...

Türk futbolunda yaşanan tüm çatlaklar, yönetici beceriksizlikleri, her daim taraftarın omuzlarına yüklenmiştir. Bu kez yapmak istedikleri ters tepti. Ve Fenerbahçe taraftarı bir kez daha derslerin en güzelini verdi.

NOT: Polisin durduk yere Fenerbahçe taraftarına saldırarak onları kışkırtması ve böyle bir yolla tribüne girmeye zorlanmasının ardından Trabzonspor maçının seyircisiz oynanmasının zemini hazırlamış oldu. Belki de ben fesatım!...

Bu yazım SuperFb.com'da yayınlanmıştır... TIKLAYIN

You Might Also Like

0 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler