Pazar, Ekim 02, 2011

Aykut Kocaman ne zaman istifa eder?


Türkiye'de ve özellikle Fenerbahçe'de teknik direktör konusunda kulüplerimizin istikrarsız yapısı yıllardır devam eden bir durum. Ama Fenerbahçe'de bu işler biraz farklı yürüyor. Normalde başarısız olan teknik direktörler takımdan gönderilirken bizde birçok hoca takımı şampiyon yaptıktan sonra görevinden alınmış ya da bir sonraki sene istifa etmek zorunda bırakılmıştır.

Ionescu, Macar Molnar, Didi, Pareira, Yugoslav Kokotovic, Oscar Hold, Szekelly, Stankoviç, Veselinoviç... Bu isimlerin hepsi Fenerbahçe'yi şampiyon yaptıktan sonra görevden alındılar. Fenerbahçe'yi şampiyon yapan ilk Türk teknik direktör Mustafa Denizli bile sonraki yıl takımdan gönderildi.


Merak ediyorum F.Bahçe ve diğer Türk kulüplerinin başarı kriteri nedir? Neden görevden alırsın ki takımını şampiyon yapan bir antrenörü? Cristoph Daum takımı 16. kez şampiyon yaptığı ve üst üste 2 kez bu başarıya ulaştığı dönemin ardından yönetimin baskısı sonrası görevine son verildi.

Hele bir Zico vardı ki, Fenerbahçe'nin Avrupa'da yakaladığı en iyi başarıyı onun sayesinde gördük. Bugün Aykut Kocaman ile yakalanan birlik onun döneminde de mevcuttu. Ancak son hafta kaçan şampiyonluktan öte araya giren başka saçma sebeplerden dolayı Brezilyalı hocanın görevine son verildi. Fenerbahçe'ye geldiğinde stajyer denilen Zico, Fenerbahçe'nin 104 yıllık tarihindeki en önemli Avrupa başarısını yaşatmış ve sonrasında görevine son verilmişti.


Şimdi gelelim Aykut Kocaman'a... O da geldiğinde hem de kendi taraftarlarından stajyer muamelesi görmüş, gittiği her takımın küme düşmesi ona karşı bir koz olarak kullanılmıştı. Göreve geldiği geçen sezon başında takım Avrupa'da Ağustos'u görememiş, ligin ilk yarısında da zirvenin 9 puan gerisindeydi. Üstüne üstlük 29 yıldır kazanılamayan Türkiye Kupası'nda Yeni Malatyaspor'a yenilerek gruptan bile çıkamamamıştı Fenerbahçe. Ancak sene sonunda şampiyonluk ipini göğüslemeyi başaran Aykut Kocaman, bu sezona da iyi bir başlangıç yaptı.

Her şeye rağmen yukarıdaki verilere baktığımızda hala Aykut Kocaman'ın geleceği hakkında şüphelerim var. Taraftar onu sahipleniyor ancak gönderildiğinde yapacak bir şey olmuyor ne yazık ki. Umarım Fenerbahçe defalarca düştüğü bu yanlışa bir kez daha düşmez ve kendi evladı olan Aykut Kocaman'ın kalemini kırmaz.

Peki sizce Aykut Kocaman ne zaman istifa eder veya takımdan gönderilir? Bahisleri açıyorum...

1 yorum:

hempenaltıhemgol dedi ki...

Tahmin ediyorum ki 3 temmuzla birlikte başlayan süreçteki duruşu geleceğinde rol oynayacaktır. En azından şampiyon olunamaması durumunda gönderilmez. Yönetim artık takım içerisinde ve taraftarın gözündeki manevi ortamın da diğer unsurlar kadar önemli olduğunu idrak edemiyorsa da yazık tabi.