Sahne senin "Mr. Duracell"

Perşembe, Eylül 29, 2011


"Mr. Duracell" lakabını ona Rafael Benitez takmıştı...Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve sadece sahadaki savaşçılığı değil, idmanlardaki mücadelesiyle bile lakabının hakkını veren bir oyuncu Dirk Kuyt.

Liverpool'a geldiği 2006-07 sezonundan bir yıl önce Hollanda'da yılın futbolcusu seçilmişti. Ancak nereden bilebilirdi ki bir sene sonra Liverpool'a transfer olacak olan Fernando Torres'in gölgesinde kalacağını. Aslında bu medyada oluşturulmak istenen bir algıydı. Tribündeki taraftar ve kulübedeki tüm antrenörler Kuyt'ın nasıl bir futbolcu olduğunu çok iyi biliyordu.

Torres'in bir nebze de olsa gölgesine kalmak onu etkilemişti. İlk sezonunda 27 Premier Lig maçına çıkan Kuyt, 12 gol 4 asist yapmıştı. Torres ise bir sonraki sezon transfer olduğu Liverpool formasıyla 29 maçta 24 gol atma başarısı gösterdi... Sizce de Kuyt etkilenmekte haksız mı?

Fakat Hollanda Milli Takımı'nda sürekli olarak oynatılması onun güveninin kaybolmamasına destek sağlayan unsurların en başında geliyordu. Hollanda teknik direktörü Bert Van Marwijk onun için "Takım oyununa en doğru örnek gösterilebilecek bir futbolcu. İdmanlarda bile o kadar arzulu çalışıyor ki onun bu isteği takım arkadaşlarını bile olumlu yönde etkiliyor" diyordu. Haksız da değildi...

Nitekim son dünya kupasında birçok yıldız isim yedek kulübesinde otururken Dirk Kuyt turnuva boyunca her maça ilk 11'de başladı.

Hollanda ve dünya futbolunun efsanelerinden Johan Cruff ise Kuyt'a olan hayranlığını "O altın değerinde bir futbolcu" sözleriyle anlatıyordu.

Liverpool bu sezon yaptığı transferlerle eski günlerine dönmeye çabalıyor. Ancak şu ana kadar yeni transfer Henderson ve fiyasko Carroll'ın performansları kimseyi hoşnut etmiyor. Suarez takımı sırtlamış durumda. Her hocanın başı sıkıştığında yardımına koşan bir futbolcusu varsa Liverpool'da bu isim Kuyt'tan başkası değildir.

Ve gol yollarında sıkışan Liverpool için Kenny Dalglish'in bu dönemde en büyük kozu olacağını düşünüyorum. Mr. Duracell için "O mükemmel bir profesyonel. Her şey için savaşan birisi" diyen Kenny Dalglish, önümüzdeki haftalarda Kuyt'ı daha fazla ilk 11'de başlatmalı.

Tabii ki Dirk Kuyt'ın da artık Torres'den yoksun Liverpool'da kendisini daha fazla gösterebilme şansını yakaladığı günlerde bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor.

You Might Also Like

0 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler