Cuma, Nisan 29, 2011

Sıfırdan yazılan bir başarı hikayesi

İstanbul Lisesi kökenli, 85 yıllık bir kulüp İstanbulspor... Armasındaki sarı rengini, kurulduğu yıllarda savaş nedeniyle bir bölümü hastane olan İstanbul Sultanisi'nin (İstanbul Lisesi) sarı duvarlarından, siyah rengini ise Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden İstanbul Sultanisi öğrencilerinin matemi sonrası siyaha boyanan kapılardan alır. Ve bu köklü kulüp, bugünlerde herkesin saygısını hakedecek bir direniş içerisinde...

Bir döneme damgasını vurmuş gerçek bir şehir takımı İstanbulspor. Geçmiş yıllarda kadrosunda bulundurduğu futbolcularla, yaptığı yıldız transferleri ile Türkiye'nin futbol tarihinde önemli yer edinen sarı-siyahlı ekip, tekrar profesyonel lige çıkmayı hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Bölgesel Amatör Ligi'ne yükselen İstanbulspor, şimdi gözünü Spor Toto 3. Lig'e dikmiş durumda.İstanbulspor, Türk futbolunun saf ve temiz kalabilen sayılı kulüplerinden. Şu günlerde, yaşadıkları onca talihsiz olaya rağmen kendi değerlerine sahip çıkanların sevgisiyle ayakta kalabilmenin haklı gururunu yaşıyorlar. Sarı-siyahlıların belki bu ülkede çok geniş kitlelere yayılan taraftar grupları yoktu ancak İstanbul'da kime ikinci takımını sorsanız; 'İstanbulspor' cevabını alırdınız.

1931-32 senesinde İstanbul Şampiyonluğu yaşamış, yakın futbol tarihimize adını altın harflerle kazıyan İstanbulspor, artık geçmişin karanlık sayfalarından kurtulmak üzere. 2009 senesinde İstanbul Erkek Lisesi mezunu işadamları ve İstanbulspor sevdalılarının bir araya gelip, TMSF'nin el koyduğu İstanbulspor A.Ş'den kalan haklarını alarak tekrar kalkındırdığı bir kulüp.

Büyük sıkıntılar içinde 2. amatör kümeden aldıkları takımı, bir sezon sonra 1. amatör kümeye yükselttiler. Burada geçen bir sezondan sonra ise İstanbulspor artık Süper Amatör kümeye yükselmişti. Son olarak, Spor Toto 3. Lig ekiplerinden İstanbulspor A.Ş'den farklı bir kulüp olan ve İstanbul Erkek Lisesi geleneğinin devamı olarak bilinen İstanbulspor, geçtiğimiz günlerde Bölgesel Amatör Ligi'ne terfi etti. Voleybol takımının 3. Lige yükselmesinin ardından futbolda da gelen bu başarı, kulüp yönetiminin çıtayı daha da yükseltmesine neden oldu.

Bölgesel Amatör Ligi'ne yükselişin kutlaması, bugün tesislerde yapıldı. Bize ise, bu büyük başarının mimarlarına söz vermek düştü.

İstanbulspor'un bu başarısı için gecesini gündüzüne katan birçok isim var. Sıfırdan yaratılan bu zaferin öyküsünü, kulübün iki önemli ismi olan Asbaşkan Ahmet Ürkmezgil ve Genel Kaptan Metin Yücesan'ın ağzından dinleyelim.

"FUTBOLCULARI EŞİMDEN FAZLA GÖRÜYORUM"

-İstanbulspor'un yönetimine geldiğinizden bu yana alınan başarıların kısa bir özetini yapabilir misiniz?

Metin Yücesan:
"2009 kongresinde yönetime geldiğimizde, kulüp 2. Amatör'de maçlarına başlamıştı ve sondan 3.'ydük. Ve sonrasında yaptığımız takviyeler ile 1. Amatöre ardından Süper Amatöre çıktık. Daha sonrasında Süper Amatör'de grup şampiyonu olduk ve play-off'lara kaldık. Bu süreç içerisinde kötü oynadığımız maçlarda oldu ancak her seferinde yaptığımız yararlı takviyeler sonunda Bölgesel Amatör Lig'e yükseldik. Bizim hedefimiz çok net; Bank Asya'ya çıkmak! İstanbulspor'u layık olduğu yere çıkarmak. Bu bizim için çok büyük bir hedef. Şu ana kadar bu hedeften hiç şaşmadık ve 24 ayda oynadığımız 3 Lig'den de birincilikle ayrıldık, bu büyük bir zafer. Bank Asya'da yer alan TKİ Tavşanlı Linyitspor'da aynı bu şekilde bir başarı geçmişine sahip. Son 3 aydır gece gündüz çalıştık. Futbolcuları eşimden fazla görüyorum. Bazen bana kızıyor "Bir pazar günü kahvaltı yapamayacak mıyız?" diye. Ama sonuçta çocuklarımız bu işin üstesinden geldi. Çok mutluyuz."

Ahmet Ürkmezgil: "Bu seviyelere gelebilmek için gerçekten çok emek verildi. Ama bizi asıl ateşleyen şey, bu kulübün önemli bir camia olmasıydı. Yakaladığımız bu başarıların ardından bu camiayı ayağa kaldıracağımızı ümit ediyorum. Ben 57 yaşında bir iş adamıyım. Bu kulüp için varımızı, yoğumuzu ortaya koyduk. Bugün geldiğimiz nokta bizim için dönüm noktasıdır. Çünkü önümüzdeki sene Bölgesel Amatör Lig ile 3. Lig'i birleştirmeleri söz konusu. Bu durumda seneye şampiyon olursak, 2. Lig'e çıkacağız. İnşallah hedeflerimize doğru durmadan ilerleyeceğiz."


-Altyapı ne durumda? Bu başarıların ardından o tarafa yönelme olacak mı?
A.Ü.: "Altyapıya bundan sonra çok daha fazla önem vermek zorundayız zaten. Ne olursa olsun bunu büyük kulüplerinde düşünme zamanın geldiği bir dönem yaşıyor Türk futbolu. Dolayısıyla altyapıya şu andan itibaren daha fazla yönelmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Tesis konusunda da bazı düşüncelerimiz var. Onları da hayata geçirdiğimiz zaman çok daha rahat şartlarda çalışmalarımızı yapacağız."

M.Y.: "Şu anda U13, U14, U15, U17 ve U19'dan oluşan 5 tane alt yapı takımımız var. Bu takımlarımızın kontrolü Güney Kayarlar ve Kemal Dirikan'da bulunuyor. Bildiğiniz gibi Kemal Dirikan, Rıdvan Dilmen'i bulup ortaya çıkaran bir isimdir. Geçen seneden beri aslında önem veriyoruz altyapıya ancak bu sene biraz farklı oldu. Çünkü burada çok fazla heyacanımız vardı ve fazla ilgilenemedik. Yine de çok yetenekli 3-4 oyuncuyu A takımımıza aldık ve şu anda oynayan futbolcular var. Önümüzdeki seneden itibaren altyapımıza daha da yoğunlaşacağız. Ama kurumsallaşmış bir altyapımız olduğunu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Transfer rakamlarına bu şartlarda çok zor ve bizim de altyapıya olduğundan daha fazla önem vermemiz gerek."

"TEK SIKINTIMIZ TARAFTAR"
- Maçlarınıza taraftar geliyor mu?

A.Ü.: "Tek sıkıntımız o. Geçmiş yıllarda şimdiki adıyla Süper Lig'de yer aldığımız dönemlerde bile bu sorunu yaşıyorduk. Bu konuda İstanbul Lisesi öğrencilerinin desteğini almak için bazı organizasyonlar yapıyoruz. Onun da ötesinde eğer bir tesisimiz olursa, o bölgedeki halkın dikkatini üzerimize çekmeyi düşünüyoruz. "

- Son olarak Moussa Niang... (F.Bahçeli Mamadou Niang'ın kardeşi)
Bildiğiniz gibi kısa bir süre önce, İstanbulspor Mamadou Niang'ın kardeşi Moussa Niang'ı denemek üzere antrenmanlarına çıkarıyordu.

A.Ü.:
"Bu sezon hiçbir lig maçında oynayamadı lisans sorunları nedeniyle. Ancak idmanları aksatmadan hepsine geldi. Şu anda Senegal'e gitti ve lisans işlemlerini hallediyor. Bölgesel Amatör Lig'de 2. yabancı oyuncu oynatılabilecek diye bir duyum aldık. Eğer öyle olursa hem Mamadou Niang'ın kardeşi Moussa Niang'ı, hem de yeğenini takıma katacağız. İkisi de çok iyi oyuncular. "

-İstanbulspor A.Ş ile bir bağlantınız var mı?
M.Y.: "Hiçbir bağlantımız kalmadı. Biz ayrı bir kulübüz onlar farklı bir takım."

Bu yazım 29-04-2011 tarihinde www.sporx.com'da yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok: