Özgür Türkiye'nin yeni sansür listesi!

Çarşamba, Nisan 27, 2011

Biraz evvel hayatvefutbol.blogspot.com'un sahibi arkadaşımızın uyarısıyla bir haber okudum. Konu internet sansürü ile ilgili. "Sansürlenmemiş yerimiz mi kaldı?" diyebilirsiniz içinizden, kalmış demek ki...

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan bugün servis sağlayıcılara ve hosting firmalarına mail gönderilmiş. İçerisinde birçok geneli cinsel temalı kelimelerden oluşan "yasaklı sözcükler"in olduğu liste de, bu kelimelerden nasibini alan hiçbir erotizm teması olmayan sitelerde var. 

Özgürlükler ülkesi olduğumuz şu günlerde (!) ne kadar cinsel site varsa sansürden öteye yok edecekler. Artık böyle alan adları olmayacak. Yani erotik bir site açmak istiyorsanız artık "www.receptayyiperdogan.com" almanız gerekebilir. Herhalde o yasaklanmaz bu ülkede. Ya da "www.seriatisteriz.com" alın, porno videolar doldurun içine. O zaman problem olmayabilir.

Gönderilen listelerde yukarda söylediğim gibi sırf o kelimeleri içinde barındıran ama aslında erotizmle uzaktan yakından alakası olmayan sitelerde an itibari ile artık kapatabilir. Örneğin; Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın resmi sitesi olan " www.forzabesiktas.com". Nedeni de "forzabeSİKtas" olmasından dolayı. 

Bunun gibi mağdur olan bazı siteler; degisikmezeler.com, herkesokusundiye.com, sokmarket.com, bayramcikolotasi.com, bilgisayarakademisi.com, sanaldestekunitesi.com, forzabesiktas.com, tiklayarak.com, donanimalani.org, bakireklam.com, citirkurabiyem.com, kredikartiborcunubitir.com, burcunubil.com, globaldizayn.org, casperminishop.net, anlayarakokuma.com...

Hosting hizmeti veren Ontek firmasının sahibi Murat Deligöz, bu sansürlü sözcüklerle sınadıkları sitelerden en az 90 binin bu yeni yönetmelikle 'hemen' yasaklanabileceğini söylemiş.

Hosting firmalarına Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı'ndan gönderilen mektup aynen şöyle; 

“Sayın YETKİLİ, 

Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarih ve 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"a dayanılarak çıkarılan “Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”, 24 Ekim 2007 tarihli ve 26680 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 

İnternete açık hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan/işleten gerçek veya tüzel kişiler yer sağlayıcıdır. Yer Sağlayıcılığı hizmetini ticari olarak yapmasa bile web sitelerini kendi sunucularında barındıran gerçek veya tüzel kişilerin Yönetmelik gereğince Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi almaları gerekmektedir.İlgili Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında; “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; İntihara yönlendirme (madde 84), Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194), Müstehcenlik (madde 226), Fuhuş (madde 227), Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228) suçları ile 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar,” erişimin engellenmesi konusu olabilecek suçlar olarak katalog halinde sayılmıştır. İlgili Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında ise;

Yayınlar; a) İnsan onuruna, temel hak ve hürriyetlere saygılı olmalıdır. b) Gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlakî gelişimini zedeleyecek türden içeriklere yer vermemelidir. c) Ailenin huzur ve refahını sağlayan hususlara zarar verecek nitelikte olmamalıdır. ç) Kişileri, uyuşturucu madde bağımlılığı, fuhuş, müstehcenlik ve kumar gibi kötü alışkanlıklara teşvik edici olmamalıdır. 

Şeklindedir. 

Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmaması gerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır. 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı”

 Yasaklanan diğer kelimeleri görmek içi tıklayınız...
 

You Might Also Like

1 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler