Pazar, Nisan 17, 2011

O tabureyi kim attı?

Belki de şampiyonluk bu maçın sayesinde gelecek... 'Dan' diye konuya girdim çünkü dün sahada her iki takımında futbol adına pek bir şey sergilediğini söyleyemeyiz. 7 dakikada bir sarı kartın çıktığı maçta zaten ne kadar futboldan konuşabiliriz ki?

Ancak şunu söyleyebilirim; Öyle bir son dakika golüydü ki bu, Türkiye'nin 3/4'üne giren...

Sahada 1 puana razı bir Gaziantep, şampiyonluk iddiasını devam ettirmek isteyen Fenerbahçe'nin mücadelesi vardı. Gaziantepli oyuncuların bu denli hırslı ve 11 tanesinin sarı kart görmesini gerektirecek kadar sert oynamasını anlayabilirim. Hiçbir art niyet sahibi olmadan Avrupa'ya gitme mücadelesi veren bir takımın bu maça sadece 1 puan için çıktığını düşünebilirim. Ancak hakemin ne gibi bir düşünce yapısıyla maçı yönettiğini anlayamam.

Daha 1. dakika olmadan başlayan hatalar zinciri... Oyunun kontrolünü elinden kaybetmeye müsait bir anlayış. Ve Fenerbahçe taraftarının doğal olarak hakem üzerinde baskılı olma isteği sonucu, önce Alex'e yapılan harekette, ardından Niang'a yapılan faulle iki penaltıyı es geçmesiyle hakemde kayışı kopardı bence. 

Yukardaki fotoğraf Niang'ın ceza sahası içerisinde düşürülmesine ve verilmeyen penaltıya sebep olan pozisyondan... Fotoğraf pozisyon hakkında birçok şeyi biz söylemeden anlatıyor...

Bu pozisyonun ardından iyice kontrolü kaybettiğini farkeden hakem hem Fenerbahe lehine, hem Gaziantep lehine birçok saçma faul çalmaya ve kartlar çıkarmaya başladı. Düdük çalması gerektiği pozisyonlarda ise korkudan elini ağzına götürmeyi beceremedi. Gaziantep'te sonradan oyuna girenlerle beraber yalnızca 2 kişi sarı kart görmemiş. Fenerbahçe'de ise 4 kişi sarı kart görmüş.

İnsanlar Lugano neden atılmadı diye soruyor. Evet soruyorsunuz, haklı da olabilirsiniz. Peki bu kadar doğrucu davutu oynayacaksınız bir kere de Gaziantep'in atılmayan oyuncularından, Hüseyin Göçek'in Fenerbahçe'nin penaltılarını vermediğinden neden bahsetmiyorsunuz? İnanın hiç samimi değilsiniz... Ben Lugano'nun atılması gerektiğini söyleyecek kadar futbolseverim ancak siz Lugano'nun atılmasını söyleyip Antepli Emre'nin ilk yarı bitmeden kırmızı kart görmesi gerektiğini söyleyemeyecek kadar at gözlüklü insanlarsınız.

Golden sonra tribünlerde olaylar çıktı. Antep yede kulübesinden başta Tolunay kafkas ve bazı oyuncular Fener taraftarına el kol yapıyor. Hürriyet'te yazdığına göre Fenerbahçe tribünlerinden bir tabure atılmış. Evet tabure Fenerbahçe tribünlerinden atıldı. Ama yedek kulübesinin yanında duran taburenin tribünde ne işi vardı acaba? Ben sizin kafanıza tabure atarsam sizde tutup tabureyi bana geri atmaz mısınız? Bunda bile insanlar ne kadar Fenerbahçe düşmanı olduğunu ve kulübün ceza alması için yalan haber bile yapmayı göze aldığını görebilirsiniz.

Olaylı maçın ardından uzatmalarda gelen golle galibiyeti kazandık. Ve bu yazının başında dediğim gibi belki de bize şampiyonluğu getirecek. Artık tek yapmamız gereken Trabzon'un puan kaybetmesini beklemek. Gazamız mübarek olsun.

Not: Antepli oyuncuların dün sahada gösterdiği performansı ilerleyen haftalarda da görmek dileğiyle...!

Hiç yorum yok: