Cumartesi, Nisan 09, 2011

Kaptan rotayı çizdi! 1-3

Bugün şampiyonluk yolunda kritik bir maça çıktık. Geçen hafta sahamıza Bursaspor'a kaptırdığımız 2 puan sonrası Eskişehir deplasmanında yaşanacak puan kaybı bizi yarıştan koparabilirdi.

Aykut Kocaman'ın maç öncesi orta alanın solunda Caner'i tercih etmesini ben dahil birçok Fenerbahçeli tepkiyle karşılamıştır. Ancak biraz Caner'in biraz da Aykut Kocaman'ın şansının yaver gitmesiyle bu haftayı galibiyetle kapattık ve Trabzonspor'un puan kaybetmesini beklemeye başladık.

Yediğimiz ilk golde rakip yarı sahada Niang topu kaptırdı ancak orta alanda Cristian öyle basit bir vücut çalımı yediki, halı sahada şişko amcalara bu kadar kolay çalım atamazsınız. Hadi çalımı yedin peşinden bir koşuşu var ki dillere destan. Topla koşan adama, topsuz koşan Cristian yetişemiyor. Büyük komedi!

Ardından Caner'in top takipçiliği ve Es-Es defansınında yardımıyla beraberliği yakaladık. Eğer beraberlik golü biraz gecikseydi bizim için panik anları başlayabilirdi. Devamın Alex'in akıl dolu pasını Niang müthiş tamamladı. Sonrasında kaptan iki tane yüzde yüzlük pozisyonda golü atabilse belki maçı farka götürebilirdik.

Mehmet Topuz bugün kimilerine göre etkisiz veya kötü top oynamış olabilir. Şayet zannediyorum Aykut Kocaman, Eskişehir'in güçlü orta sahasını durdurmak için Mehmet'i çizgide değil daha içte oynaması için uyarmış olmalı. Çünkü sakatlıktan çıkan Emre ve ne yapacağı belli olmayan Cristian'a orta saha emanet edilemezdi. Mehmet orta sahanın ortasına yakın durarak oradaki açığı kapama görevini üstlenmişti benim gözlemlediğim kadarıyla ve bunuda çok iyi başardı. Belki hücuma çok fazla katkıda bulunmadı ama bu maçta asıl görevi olan orta alanı kalabalık tutma işini gayet iyi başardı.

Caner'de kendisinden sık sık görmek istediğimiz o ileri çıkışlarını başarılı şekilde yapınca takım tıkır tıkır işledi. Fakat ikinci yarıda klasik geri çekilme sevdamız yüzünden hücum hattında fazla çoğalamadık. Eskişehir'in de kötü futbolu üzerine tuz biber oldu.

Maç 2-1'ken Eskişehir'in direkten dönen topu gol olsa zannediyorum maçı çevirmemiz imkansız bir hal alacaktı ve Aykut Kocaman'a "Neden Caner'le başladın" diye yüklenenlerin sayısı bir hayli fazla olacaktı.

Sonuçta galip geldik ve artık yarınki maçı bekleyeceğiz.

Dipnot: "Yarın Fenerbahçeliler Galatasaray'ı tutacak" geyiğini kim başlattı bilmiyorum ama gerçekten komik olmuş.

Hiç yorum yok: