"Haydi futboldaş olalım" paneli sonrası

Cumartesi, Nisan 09, 2011

Bugün Kadir Has Üniversitesi'nde yapılan "Haydi futboldaş olalım" paneline katıldık. Aslında pek bana göre bir şey değildi. Çünkü endüstriyel futbol ve futboldaki markalaşmayı anlatan konular içeriyordu. Benim gibi endüstriyel futbol karşıtı bir adamın ne işi vardı orada?

Ama hep şuna inanmışımdır, "kendi görüşünü savunabilmenin en iyi yolu, karşı olduğun görüşü çok daa iyi bilmekten geçer". Bende karşı olduğum bu görüşlerin detaylarını bu işin uzmanlarından dinlemek üzere koyuldum yola.

Burada uzun uzun ne konuşulduğunu yazmamı beklemiyorsunuzdur umarım. 4 saat süren bir toplantıyı size anlatamam ancak kısa kısa özetler geçeceğim. Öncelikle adamların gözünde taraftar diye bir kavram olmadığını bunu sadece içi boş bir sıfat olarak gördüklerinde kesin bir kanıya vardım. Çünkü her konuşmalarında ve slaytlarında "müşteri memnuniyeti"nden bahsettiler.

Yani kulüpleri şirket, tribüne gelen seyircileri ve bu kulüplerin yandaşı olan insanlarıda müşteri zihniyetiyle görüyorlar. Gözü para hırsından başka bir şey görmez olmuş. Bir futbolcuya 50-60 milyon euro verilmesinin yanlışlığını konuşmak yerine, kulüpler futbolculara daha nasıl fazla para verecek seviyeye gelir, bunun derdinde.

Birileri daha fazla para kazanacak diye insanların futbol sevgisini başka bir çerçeveye kaydırmaya çalışıyorlar. Büyük kulüpleri borç batağından kurtaracak çözüm olarak markalaşma ve kurumsallaşma gösteriliyor. Ancak kulüpleri asıl bu hale getiren zaten endüstriyelleşme sevdasıdır. Bu sevdanın peşine giden yöneticilerin kötü yönetimleri sonucu kulüpler borç batağına saplanıyor. Fatura ise taraftara çıkarılıyor.

Onun dışında artık elektronik bilet çıkarılmasına destek veriyorlar. Bütün kimlik bilgilerimiz ve özel bilgilerimiz birilerinin ticari amaçlarıı uğruna tanımadığımız insanların eline geçecek. Bu uygulamanın güvenlik vs şeylerle alakası bile yoktur. Tamamen ticari amaç gütmektedir. 

Anlayacağınız karşı olduğum düşünceye karşı iyice sağlam tezler biriktirdim bugün. Gün gelecek patlayacaklar. Hadi hayırlısı.

Not: Yazı konuşmacılardan Cem Ülkeroğlu'nun panelde sergilediği tutuma ithafen yazılmıştır. Yoksa sahibi taraftarları olan FC United of Manchester kulübü veya yöneticilerini kastetmedim.

You Might Also Like

4 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler