Dile kolay, tam 96 can...

Cuma, Nisan 15, 2011

Takvim yaprakları 15 Nisan 1989'u gösteriyordu. İngiltere'nin Sheffield kentindeki Hillsborough Stadı'nda oynanacak FA Cup yarı final maçında Nottingham Forest ve Liverpool karşı karşıya geliyordu.

Maça yoğun katılımın olacağı düşünüldüğünden sürekli uyarılar yapılıyor, bileti olmayanların stada girmek için zorlamamaları ve bileti olanların da maç başlamadan en geç 15 dakika önce yerlerini almaları isteniyordu. Karşılaşma 15.00'te başlayacaktı. Liverpool'lu taraftarlar, maçtan yarım saat önce turnikelerin önünde toplanmaya başladılar ve içeriye girmek için acele ediyorlardı. Taraftarların stada girmeye çalıştığı yer oldukça dardı ve yüklenmeler sonucu yığılmalar oluşuyordu. Arka taraftaki insanların stada girmek isteğiyle ön tarafa doğru oluşturduğu baskı, ilk sırada yer alan taraftarlar için tehlikenin habercisi gibiydi.


Bu arada futbolcuların sahaya çıkmasıyla dışarda kalan taraftarlar, maça girmek için neredeyse birbirlerini ezeceklerdi. Binlerce taraftar stada girmeye çalışırken artık çığlık sesleri iyice yükselmeye başlamıştı. Bir Liverpool taraftarının stadın dışındaki büfenin üzerine çıktığını gören polisler, seyirciyi oradan indirmek üzere kapıyı açtı. O andan itibaren açık turnikeden içeri girmek isteyen seyirciler yüklenmeye başlayınca, tel örgülerden dolayı kaçış noktası olmayan ön taraftaki taraftarların sonunu hazırlamıştı. Polisler bu kez "yoğunluk azalsın" diye stadyumun C kapısını da açınca dünya futbol tarihinin en büyük facialarından biri yaşandı.

İnsanların ölüm kalım mücadelesi verdiği sırada maç başlatılmıştı. Ancak artık tellerden taşan insanlar nedeniyle hakem 6. dakikada maçı durdurmak zorunda kaldı ve bilançonun ne kadar ağır olduğu işte o zaman ortaya çıktı. Tam 96 kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 760 taraftar ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Hayatını kaybedenleri hepsi Liverpool taraftarıydı ve ölenler arasında kırmızı-beyazlıların şu anki kaptanı Steven Gerrard'ın kuzeni de bulunuyordu. Polislerin olayı geç fark etmesi ve yardım ekiplerinin gerekli malzemeye sahip olmaması facianın boyutunu artırmıştı.


Bu olayla beraber İngiliz Futbol Federasyonu, statlardaki tel örgüleri kaldırmış ve seyircilerin yerlerini terk etmesine yasak getirmişti. Ayrıca bu facia sonrasında kurulan araştırma komitesinin hazırladığı Taylor Raporu, İngiltere’de ve hatta tüm dünyada tribünlerin yeniden düzenlenmesine yol açtı.

Daha da ilginç olanı ise olaydan bir sonraki gün The Sun gazetesi, ana sayfasında "İşte gerçekler" başlığıyla; Liverpool taraftarlarının ölülerin cüzdanlarını çaldıklarını ve görevini yapmaya çalışan polislere saldırdığını yazarak büyük bir iddia ortaya attı.
 
Liverpool camiası ise bu faciaya neden olanların cezalandırılmamasının "asıl gerçekler" olduğunu 22 yıldır söylemeye devam ediyor.

Bu yazım 15-04-2011'de sporx.com'da yayınlanmıştır.


You Might Also Like

1 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler