Cuma, Şubat 11, 2011

Bir futbolcudan daha fazlası

Bir dönem Ternana'da top koşturan Miccoli'ye taraftarların açtığı pankart

Fabrizio Miccoli yıllarca büyük takımlarda top koşturmuş, yetenekli olmasına rağmen oynadığı kulüplerde daha üst seviyede yıldızlar olması nedeniyle hep 2. planda kalmış bir futbolcu. Böyle bir oyuncunun neden yok denecek kadar az sayıda milli formayı giydiğini de siyasi olaylara bağlamamız eminim ki bizi haksız çıkarmaz.   


İtalyan futbolcu hem siyasi duruşu, hemde futbolu bakımından sevdiğim nadir oyunculardan bir tanesidir. Geçen sezon Juventus maçından önce yaptığı " Juve'yi Fiat çalışanları için yeneceğiz " açıklaması günlerce medyayı meşgul etmişti. Nedeni ise; Juventus hisselerinin bir çoğunun sahibi olan Fiat markasının sahibi Agnelli ailesi, daha fazla kâr etmek için 30,000 fabrika çalışanını işten çıkartmıştı.

Miccoli, "Sezon başından beri her maça kazanmak için çıktık ama çok farklı. Fabrika işçileri, Juventus'u onlar için yenmemizi istedi. Biz de halkın içindeyiz. O fabrikadan hayatlarını kazanan, ailelerini geçindiren insanlar da bizim dostumuz. Juventus karşısında onlar için galip geleceğiz" açıklamasını yapmış ve sözünün arkasında durarak golünü atmış, sadece Palermo'nun değil kovulan Fiat işçilerininde Juve karşısında sahadan galip ayrılmasını sağlamıştı.


Miccoli'nin sağ ayağındaki Che Guevara dövmesi

İşte o Miccoli, geçen haftasonu oynanan Lecce-Palermo maçında ilkyarının bitimine saniyeler kala takımına frikikten bir gol kazandırıyor. Ancak attığı gole sevinmeyi bırakın gözyaşlarına boğuluyor. Soyunma odasında da duygularına hakim olamayan Miccoli, 2. yarı oyuna girmiyor. Nedeni ise İtalyan futbolcunun hasta Lecce sempatizanı olması. Kolundaki Sarı - Kırmızı pazubandında bile "Ultras Lecce"nin baş harflerini taşıyan bir topçu.

O bir futbolcudan daha öte de birşey... O Fabrizio Miccoli

1 yorum:

hayatvefutbol dedi ki...

blogumda lecce ile ilgili yazı yazmıştım sanırım miccolinin lecce sempatizanı oluşunu kaçırmışım.lecce tribünleri ile ilgilide ayrıntılı araştırma yapmama rağmen
çok güzel paylaşım,bilgilenmiş olduk,