Cumartesi, Aralık 11, 2010

Yeni Laudrup; Christian Eriksen!


Christian Eriksen; 2010 Dünya Kupası'nın en genç oyuncusuydu. Danimarka'nın Odense kulübünde alt yapısını almış, 16 yaşındayken Ajax'a transfer olmuştu. Odense yıllarında katıldığı Danimarka Gençler Şampiyonası'nda aldığı "Turnuvanın en teknik oyuncusu" ünvanını haketmiş olacak ki, Ajax antrenörü Martin Jol'ün bu derece dikkatini çeksin.

2008 yılında geldiği Ajax kulübünde ilk kez 2009 Kasım ayında A takımla idmanlara çıkmaya başladı. Devamında 2 ay sonra Ocak 2010'da Hollanda liginde ki ilk maçına çıkmıştı. Martin Jol'ün pek bırakmaya niyeti olmadığı genç oyuncuyu Dennis Bergkamp Arsenal'e tavsiye etmiştir. Ancak Jol yaptığı açıklamada Eriksen'in uzun yıllar Ajax formasına hizmet etmesini istediğini belirmiş, genç oyuncuda Ajax'ta mutlu olduğunu, asla Hollanda'dan ayrılmak gibi bir niyetinin bulunmadığın açıklamıştı. Kendisine bu kadar sahip çıkan Martin Jol'ün sözünden çıkmayan Eriksen, Jol ile uzun yıllar çalışmak istediğini söylemiş.


Danimarka'nın yeni Laudrup'u olarak adlandırılan Christian Eriksen, Ocak 2010'da ilk kez Hollanda liginde forma giymesine karşın Morten Olsen tarafından Dünya Kupası kadrosuna alınmış ve iki grup maçında forma giymişti. Nitekim bunda gene Martin Jol'ün etkisi büyüktü. Dünya Kupası öncesi " Onun için iyi oyuncu olur demek yanlış, çok iyi yada üst düzey bir oyuncu demek daha iyi olur" sözleriyle genç yeteneğine olan güvenini ifade ediyordu.

Ama Arsene Wenger, Eriksen'e kafayı takmış durumda. Transfer sezonunda bir bomba yaşayabiliriz. Belki bu transfer 1992 doğumlu, yeni Laudrup'un gelişimi için çok daha iyi olur. Ne dersiniz ?


Hiç yorum yok: