Çarşamba, Aralık 08, 2010

Yalan "zaman" ı2 günden beri çıkan polis-öğrenci çatışmaları hakkında hiç yazmayan Zaman gazetesi bugün yalanlarına kaldığı yerden devam etmiş. Polisin uydurduğu yalan raporları seslendirme görevini üstlenen Zaman gazetesi misyonunu yerine getirmiştir;
 Yalan 1: "Polis eylemin yasal sınırlarını anlatıyordu, öğrenciler saldırdı"
Haberde "Polis kamerasının kaydettiği görüntülere göre öğrenci, Kabataş'ta basın açıklaması sırasında kendilerine eylemin yasal sınırlarını anlatan polislere elindeki bayrağın sopasıyla vuruyor" ifadelerine yer verilmiş. Zaman'ın haberinde kullandığı görüntülerde bile görüldüğü gibi, ellerinde Başbakan Erdoğan'a iletilmek üzere hazırladıkları 'talepler dosyası' olan öğrenciler, yasal hakları olan bir yürüyüş yapıyor. Çevik kuvvet ekipleri önlerini kesiyor, kasklar takılıyor, öğrenciler çevreleniyor, gazeteciler uzaklaştırılıyor ve polis müdahalesi başlıyor.

"Polis eylemin yasal sınırlarını anlatıyordu" iddiasını bizzat görüntüler (hem de Zaman'ın olayın üzerinden 4 gün geçtikten sonra seçtiği görüntüler) yalanlıyor.

Yalan 2: "Polis biber gazı sıktı ancak takip etmedi"
Haberde "Polis, gruba biber gazı sıkıyor. Ancak grubu takip etmiyor" ifadelerine yer veriliyor. Ancak, yine Zaman'ın haberde kullandığı görüntülerde bile, emniyet amirlerinin "gözaltı yapın" emri verdiği duyuluyor. Kaldı ki, söz konusu polis müdahalesi sonucunda 14 kişi gözaltına alınıyor. Bu kişilerden 11'i akşam saatlerinde serbest bırakılırken 3'ü tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk ediliyor.

"Polis biber gazı sıktı ancak takip etmedi" ise bu gözaltılar nasıl oldu? Öğrenciler karakola gidip, bizi gözaltına alın mı dedi?

Yalan 3: "Bebeğini kaybeden kadının darp raporu yok"
Haberde "Üç doktorun muayene ettiği kadın öğrenciye 'herhangi bir darp izine rastlanmamıştır' raporu veriliyor. Hastanedeki ilk muayenede kadın öğrencinin vücudunda iddia edildiği gibi cop ve tekme izi bulunmuyor. Aynı raporda kadın öğrencinin jinekolojik muayenesi de normal çıkıyor" ifadelerine yer veriliyor. Ancak, bebeğini kaybeden kadın öğrencinin avukatı Zeliha Kabataş'ın Zaman'ın haberi üzerine soL'a yaptığı açıklamaya göre, Taksim İlkyardım Hastanesi'nden alınan 'darp ve travmaya bağlı düşük raporu' dün Beyoğlu Adliyesi'nde yapılan suç duyurusu ile savcılığa teslim edildi. Kabataş bunu dün DİSK Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında da dile getirmişti.

Hiç yorum yok: