Pazar, Aralık 12, 2010

Sene 1932... Arsenal-Newcastle Unt.


1932 senesiydi... Wembley stadı yine tarihi bir gün yaşıyordu. O gün binlerce seyirci önünde Arsenal ve Newcastle United takımları kral kupasını paylaşacaktı. Kupa finali biletliri genellikle kulüplerden verilirken, biletleri kaçıranlar açıkta kalan bir kaç bin kişilik yeri kapabilmek için geceden itibaren gişelerin önünde sabahlamışlardı. 110.000 kişilik stad ağzına kadar dolmuştu.


O zamanlar Arsenal meşhur menajer Chapman’in idaresindeydi. Chapman, 1930’da kral kupasını kazandırmış, 1931 yılında da lig şampiyonu yaptığı Arsenal’de efsane olmuş durumdaydı. Newcastle ekibi de ligin en kuvvetli takımlarından biriydi. Maç son derece hızlı ve kupa mücadelelerine has sertlikle geçiyordu.

Newcastle’ın baskılı oyunu sırasında gelişen bir atak sonrası Arsenal kalecisi kalecisi Hopgod’un degajını kullandı. Fakat bu degajı Newcastle santraforu Davison tarafından kesildi. Aynı anda koşmaya başlayan sağ açık Richardson’a gören Davison topu ona doğru attı. Atılan bu uzun pasa yetişmesi mümkün gözükmeyen Richardson koşusunu sürdürürken topun dışarı çıkacağından emin olan Arsenal savunması duraklamıştı. O sırada top çizgiyi geçmesine rağmen ortasını yapan Richardson, kale ağzında bekleyen Allen’ı bulmuştu. Yapılan ortayı güzel bir kafa vuruşuyla ağlara yollarken Arsenal’li oyuncular şiddetle itiraz ediyorlardı.

Fakat hakem golün geçerli olduğunu söyleyerek futbolcuları yanından uzaklaştırdı. İngiltere’de takım kaptanı haklı bir itirazı varsa, hakeme bunu iletirdi. Ancak hakem kararında ısrar ettikten sonra, değişecek bir şey yoktu. Nitekim devam eden maçta Arsenal’li oyuncuların demoralize olduğu seziliyordu. Bu moral bozukluğunun ardından bir gol daha atan Newcastle santraforu Allen durumu 2-0’a getirdi. Arsenal takımı ise, Bob john’un attığı gole rağmen 2-1 mağlup olmuş ve kupayı kaybetmişti.

Maçın ardından herkes auttan çevirilen topu tartışıyordu. Çekilen görüntülerde topun avuttan döndüğü ortaya çıkmıştı. Böylece Arsenal kupayı haksız yere kupayı kaybetmişti. Ancak İngiltere federasyonu verilen kararı değiştirmeyi futbolun ilerlemesi uğruna doğru bulmadı. Ve sonucu kabul etmişti.
Tek değişen şey, böyle bir hata yapan hakemin bir daha maç yönetmeyeceğini açıklaması olmuştu.

Not: Üstteki resim, o golün resmidir. Üzerine tıkladığınız da büyür.

1 yorum:

Maçanın Papazı dedi ki...

tek bir şey söyleyeceğim ; canım çook yanıyor .