Lefter Ve Derin Devlet !!

Perşembe, Aralık 23, 2010


Haberleri okurken gözüme çarptı paylaşayım dedim. Güzel olduğu kadar düşündürücü bir hikaye ;


Kendisi Beşiktaşlı olmasına rağmen Fenerbahçe Cumhuriyeti kitabını yazan Hürriyet yazarı Yalçın Doğan, geçmişte yaşanan çok ilginç bir olayı köşesine taşıdı. Hürriyet yazarına göre derin devlet 1960'lı yıllarda ilginç bir operasyona imza atmış. 
1960'larda gizli bir el Fenerbahçe'nin milli futbolcusu Lefter Küçükandonyadis'i çizip yerine 'Berlin Kaplan'ı Turgay Şeren'i bakın hangi gerekçe ile yerleştirmiş...
- Lefter, malum Rum kökenli yurttaşımız.
60'lı yıllar tüm Rum kökenli yurttaşlanmız gibi, Lefter için de sıkıntılı dönem. Kıbns nedeniyle Türkiye ile Yunanistan savaşın eşiğine geliyor.
Koalisyon hükümeti Türkiye'de yaşayan ve fakat Türk yurttaşı olmayan Rumlann Türkiye'yi terk etmelerine karar veriyor. Ve Rumlar gidiyor.
Lefter Türk yurttaşı, o kalıyor. O kadar Türk yurttaşı ki, Türk futbol tarihinde elli kez milli formayı giyen ilk Türk futbolcusu.
Rumlar Türkiye'den aynlırken, dönemin Başbakanı İsmet Paşa'ya Lefter hatırlatılıyor, "Lefter'i sever misiniz?" İsmet Paşa Rumları kastederek:
"Lefter'i severim, ama Lefterler'i sevmem."
Rumlar Türkiye'den aynlıyor, Rum kökenli Türk yurttaşı Lefter elli kez milli olmuş, o ortamda aziz Türkiye Cumhuriyeti'nin buna dayanması mümkün değil.
ACELE BİR MAÇ
Derin devlet sektirmeden devreye giriyor.
Lefter'le milli formayı eşit giymiş Turgay var. Önümüzde de bir milli maç var. Lefter milli takıma çağrılmıyor. Lefter'i geçen Turgay 51 kez milli oluyor, en çok milli olan futbolcu unvanını kazanıyor.
Derin devlet derin bir "ohhh" çekiyor. Türkiye'nin artık Rum kökenli değil, Türk Milli Takımı'nda milli formayı en çok giyen Türk kökenli bir futbolcusu var. Hep birlikte namusumuz kurtuluyor.
En çok milli forma giymeyi Turgay elbette bileğinin hakkıyla kazanıyor.
Yıllar yılı en iyi kaleci, "Berlin Panteri" unvanıyla, yaptığı kurtanşlarla kitleleri ayağa kaldınyor.
Orası tamam.
Burada kritik nokta, derin devletin her zamanki işgüzarlığı. Şaşkın milliyetçilik takıntısı. Yerlerde sürünen zihniyetin bir parçası.

You Might Also Like

0 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler