Salı, Aralık 28, 2010

GFB: "Sabrımız Taşıyor"

Ve GFB'den son olaylar hakkında bir açıklama geldi ;

26 Aralık 2010 Pazar günü, Metin Oktay Spor Tesislerinde Galatasaray-Fenerbahçe U17 takımları arasında oynanan Akademi Ligi, Marmara grubu karşılaşması esnasında meydana gelen vahim olaylar grubumuzun, taraftarlarımıza ve rakip taraftar gruplarına aşağıdaki açıklamayı yapmasını zorunlu kılmıştır.Dün yaşanan olaylarla ilgili gözaltına alınan kişilerin Galatasaray tribünlerinin içinden kişiler olduğu yaptığımız araştırmalar sonucunda belgeleriyle ortaya çıkmıştır. Ancak, bu kişilerin kimlikleri hakkında elimize geçen somut bilgileri site üzerinden yayınlayıp, kimseyi hedef gösterme niyetinde değiliz. Zira söz konusu şahısların yasalar çerçevesinde cezalandırılacağından kuşkumuz yoktur.
 
1995/96 dönemine kadar, spor müsabakalarında yaşanan şiddet olayları herkesin malumudur. Bu dönemde son derece agresif bir tribün yapısına sahipken, gerek iç sahada gerekse deplasmanlarda rakip tribün gruplarının korkulu rüyasıyken, bu gruplar korkudan Kadıköy'e gelmemek için bahaneler üretmekteydi. İçlerinde, şu an grubumuzun lideri olan Sefa Kalya'nın da olduğu Fenerbahçe tribünlerinin ileri gelenleri, büyüklük gösterip, rakip taraftar gruplarına dostluk elini uzatmış ve günümüze kadar uzanan barışcıl bir felsefenin öncüsü olmuşlardır.
 
Geldiğimiz noktada, 26 Aralık 2010 pazar günü, Florya Metin Oktay Spor Tesislerinde yaşananlar, hiçbir olgunluk, sükünet veya hoşgörüyle kabul edilebilecek nitelikte değildir. Galatasaray Spor Kulübü'nün ev sahipliğindeki müsabakada, yaşları 15-16 civarında olan çocuklarımızın maruz kaldığı şiddet hiçbir vicdan, spor aşkı yada taraftarlık duygusuyla açıklanamaz. Renk farkı gözetmeden tüm Türkiye'de nefretle karşılanan bu olay, Genç Fenerbahçeliler grubu tarafından büyük bir öfkeyle kınanmaktadır. Sporda şiddet yasasının tartışıldığı şu günlerde bu ve benzeri olaylar karşısında duruşumuzu son kez ve gayet açık olarak bildiriyoruz.
 
Hiçbir tehdit, saldırı veya baskı biz Genç Fenerbahçeliler'in formamıza olan sadakatini, sevdasını ve bağlılığını gölgeleyemez.
 
Bugüne kadar yaşanan tüm provokasyonlar karşısında sükünetimizi korumamıza rağmen, Fenerbahçe düşmanlarına gereken cevabı en sert şekilde göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.
 
Genç Fenerbahçeliler her zaman sözünün ve yaptıklarının arkasında durmuştur. Yaptıklarını inkar etmemiştir. Bu barışcıl tutumumuz sakın olaki yanlış anlaşılmasın. Kuruluşumuzdan bugüne, liderimiz Sefa Kalya'nın bir kuralının asla dışına çıkmadık; stadımıza veya salonumuza münferit gelen, yolunu şaşırarak aramızda kalan, savunmasız ve yalnız rakip taraftara hiçbir şekilde saldırmadık, saldırılmasına da göz yummadık.
 
Bizim, spor ruhuna ve taraftarlığa bakışımız bu yöndeyken, rakip tribünlerden de, aynı samimiyeti, hassasiyeti ve duruşu bekliyoruz. Aksi yönde tavır sergileyenlere, rahmetli İslam Çupi'nin şu sözlerini hatırlatırız.
 
FENERBAHÇE o eli lavabona sokar !

7 yorum:

koala dedi ki...

Gözünü seveyim GFB kimdir yahu. Bu adamlar aynı kabın içine sıçarken, birbirlerinin voleybol maçlarına adam yollarken, bu açıklamayı sayfana taşımak çok mu doğrudur? Şiddeti daha da tırmandırmak kimin işine yarayacak? Eyvallah, okur kitlen Fenerbahçelilerden oluşuyor ama senin gibi adamların daha sukunet içinde olmasını beklerdim.

TribunselSevda dedi ki...

Abi bu yazıyı ortalığı alevlendirmek için paylaşmadım zaten. Sonuçta bazı yanlışlarını kabul etsemde bende bu grupla beraber hareket ediyorum. Nihayetin de bir açıklama yapılmış bunu sadece görmeyenler görsün, duymayanlar duysun maksadıyla yazdım.

Rambo Okan dedi ki...

GFB kimdir? yeeaaaa
günün anlam ve önemini gördüm bu soruda

koala dedi ki...

Bu kafada devam edin siz. Bir gün, bir arkadaşınız yanı başınızda öldüğünde sorgulamaya başlarsınız, "Biz kimlerin sıçtığı çanağa su taşıyoruz" diye. Ultraslan, GençFB, Çarşı v.s. v.s. hepsi ayı soyun bokudur, hepsi rant peşindedir. Bakın bakalım abileriniz ne iş yapıyor, hangi arabalara biniyor? Bir araştırıverin, bulunca bana da haber verirsiniz

azapaza dedi ki...

@koala
sen neyin peşindesin peki onlar rant peşindeyse.kur daha candan kandan herşeyini tribüne feda etmiş bir grup bu dediklerinden daha iyi daha başarılı daha organize senin ardından gelelim.öyle boş atıp dolu tutmaya benzemez bu işler. ultraslan çarşı hepsinin çevirdiği dümen kendisini bağlar, ama gfb için konuşurken biraz daha dikkatli olmak gerekir. ortada maddiyatçı materyalcı bir anlayışla açıklanabilecek bir sevgi yok,daha başka bir tutku var.belgesiz bilgisiz konuşmayalım.kimsenin de midesini iftirayla çamurla ,dedikoduyla bulandırmayın lütfen.

koala dedi ki...

Azapaza, TribunselSevda; Rambo Okan yaşlar kaç bilmiyorum. Bir bildirinin altına imza atıyorsan, bir grupla birlikte hareket ediyorsan ve o grubun ne yapıp yapmadığını bilmiyorsan ebleh ebleh konuşmayacaksın bu 1.

Bildiri dediğiniz şey çocukların bile götüyle güleceği ifadelerle dolu. 90'lı yıllarda korkudan Kadıköy'e gidilemezmiş şeklinde ancak ve ancak 11-15 yaş grubunun inanacağı türden ifadelerle bir yere varılamaz bu da 2.

Onlar rant peşinde olabilir ama biz rant peşinde değiliz (sen bireysel olarak olmayabilirsin ama tribün gruplarının tamamı ranta dayanır)gibi daha saçma sapan bir anlayışla sizi başbaşa bırakıyorum. Bu da 3.

Son olarak da, herhangi bir tribün grubu kurmak niyetinde değilim. başınızda çoban olmadan hareket edemiyor musunuz?

basketbol, futbol, voleybol, v.s. v.s. altı üstü oyun bunlar. neden canını, kanını veriyorsun. bu kadar mı aptalsınız siz anlamıyorum ki. fenerbahçelisi de, galatasaraylısı da, beşiktaşlısı da aynı aptallıkta ilerliyor. ulan sefa denen adam kimdir, ne iş yapar, hangi işlere karışmıştır bir araştır sonra belge bilgi diye konuş.

azapaza; "gfb için konuşurken biraz daha dikkatli olmak gekekir" demişsin ya. sikimde bile değil o kadar diyeyim. kimi korkutmaya çabalıyorunuz acaba, ufak beyinlerinizle.

Rambo Okan dedi ki...

@koala
Bildiriyi baştan sona onayladığımızı nerden çıkardın,üstün telepati yeteneğin olduğunu düşüyorsan yanıldığını belirtmek isterim.
Ayrıca üstün telepati yeteneğinle yaşımı tahmin etmediğin için kırgınım.
Bu biiiir Bu ikiiii bir mumduuuur iki mumduuuur bunlar ahmet çakar vari haklı görünme hareketleridir. Çoluk çocuk dahi yemez bunları.
Futbola oyun gözüyle bakman (tiyatroda oyun neden fanatikleri yok?) senin çok kültürlü ve elit kesim insanı olduğunu gösterir ki amcaoğlu senin ne işin var bu fanatiklerin blogunda?
GFB hakkındaki bilgilerini güncellemeni tavsiye ederim bildiklerin geçmişte kaldı.
Liderlerin çoban,yanındakilerin koyun olarak gören pastoral zihnine belirtmem gerekli ki
en büyük Fenerbahçe'li lider olmasa senin yorum yazdığın klavyende çobanın 'ç'si dahi olmazdı.
Ayrıca kimseyi korkutma çabası görmedim Azapaza'nın yorumunda sen bu duyguya nerden kapıldın?