Pazar, Kasım 28, 2010

90.Yılımızı Kutladık!


Saat 18.30 civarında Abdi İpekçi Spor Salonu önündeydik. 19'da başlayacak olan program yağmur ve trafik nedeniyle 19.30'a sarkmıştı. Bizde fırsat bildik dostlarla sohbet edip hasret giderdik. Öncelikle inanılmaz bilinçli bir kalabalık vardı. Ne girişlerde, nede çıkışlarda asla bir yığılma yaşanmazken, atılan sloganlar bile disiplin içerisinde yönlendirildi. Olası provakelere karşı yüzlerce yoldaşımız görevli olarak hazırda bulunuyordu. Zaten söylediğim gibi, öylesine kendini bilen bir kalabalık vardı ki salonda asla bir olayın çıkma ihtimali daha yoktu, olmadıda.

İçeri girdiğimizde öğrencilerin oturduğu bölüme yöneldik. Biraz fazla ön tarafa gitmiş olucaz ki öğrenci grubundan kopup protokolün yanında bulduk kendimizi. Kimse de ses etmeyince bizde oturduk haliyle :) Edip Akbayram'dan, Pınar Sağ'a, Erdal Erzincan'dan, Nihat Behram'a kadar bir çok tanıdık yüz oradaydı. Nazım Kumpanya Vokal Grubu ve Beyoğlu Kumpanya'nın gösterileri ise tebrik edilesi derecedeydi.


Komünizmin doğuşundan günümüze kadar, hem ülkemizde ki, hemde dünya tarihinde ki gelişimini elen alan bir program sunuldu. Kimi zaman hüzünlendik, kimi zaman coştuk ve gürledik. Fransız devrimiyle başlayan tarihi yolculuğumuzda, Paris Komünü, Birinci Dünya Savaşı, Lenin'in Çağrısı, 1917 Ekim Devrimi, Anadolu'nun İşgali, Anadolu'da Direniş, 1920 TKP Kuruluşu, Suphi'lerin Katli, Sovyetler Birliği'nde Sosyalizmin Kuruluşu, Faşizmin Yükselişi, İspanyol İç Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Soğuk Savaş, Türkiye'nin Emperyalist Sistemdeki Rolü, Türkiye'de Solun Yükselişi, Deniz Gezmiş, 12 Mart Darbesi, 70'lerde Solun Yükselişi, 12 Eylül Darbesi, Devlet Terörü, Sovyet'lerin Çözülüşü, Yeniden Partili Mücadele konuları ele alındı. Finali de Enternasyonel Marşı'nı bütün salon yumruklarımız havada okuduk.

Herşeyden önemlisi bu akşam cepheleşme çağrısında bulunduk. Çağrıyı okumak için TIKLA

Güzel ve keyifli bir akşamın ardından yeniden burdayız. Not: Resimler kendi çekimimdir.


Hiç yorum yok: