Salı, Kasım 30, 2010

Mevzu Türbansa, Kurallar Teferruattır!

Dün ortaöğretim mezunu Kpss adayları için sınav vardı. Ankara'da Anadolu Başkent Lisesi'nde sınava girmek isteyen türbanlı aday, görevli tarafından okula alınmayınca hanımefendi sarılıyor telefona. Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın istifa etmesinin ardından ÖSYM’nin başına getirilen Prof. Dr. Ali Demir durumu öğrenince bizzat okula geliyor ve türbanlı adayı sınava almayan yetkiliyi görevden alıyor, ardından kurallara göre sınava girmesi mümkün olmayan adayın 1 saat gecikmeli şekilde sınava girmesini sağladı.

Mevzu türban olunca kuralların teferruat haline geldiği ülkemizde, hala türbanlıların dışlandığını, ezilen kesimde olduğunu düşünen var mı?

12 yorum:

azapaza dedi ki...

kullandığın resim rencide edici,sana yakıştıramadım.olaya daha ayrıntılı bakarsan,keyfi bir şekilde sınava giriş hakkı olan birini sınava sokmayan birinin mağduriyetten kurtarılması var.yani 1 saat gecikmeli giren aday uykuda kalıp,veya makyajı uzadığı için geç gelmiyor,özdemir ince kafasındaki,zihniyetindeki birisinin keyfi bir uygulaması neticesinde mağdur ediliyor.ali demir isimli zat da ibret-i alemlik bir özveriyle bu mağduriyeti bizzat gideriyor.idari işlemler yargı denetimine açıktır, anayasanın açık hükmüdür.bir yanda vatandaşı mağdur edip,telafisi güç ve imkansız zarar doğuracak bir idari görevli,bir yanda bu telafisi güç ve imkansız zararı önlemeye çalışan bir kamu görevlisi.senin gibi bir yurtsever demokrat da gelmiş olayı ne halde ele alıyor.
sana yakıştıramadım doğrusu.burada nasıl bir siyasi propaganda aracı olabilir,ilk anda bir engelleme olmasa.
neyse ki ucuz atlatışmış.aksi takdirde keyifgah kamu görevlisinin başı daha fazla yanabilirdi.
kolay gelsin iyi yazılar.

Adsız dedi ki...

Hangi kurallara gore sinava girmesi mumkun degilmis soyleyebilir misiniz? Isterseniz ben size yardimci olmak icin sinav kurallarini aciklayan kitapcigin linkini gonderiyim. Varoldugunu iddia ettiginiz kurali orada aramaya baslayin:

http://www.osym.gov.tr/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF8DF7C92FCA5B4D055254F1D0910D5730

aLican dedi ki...

@azapaza ; O resmi çekerken utanmamışsa ben buraya koyduğumda neden rencide etmiş olayım ki ? Keyfi uygulama istiyorsan sana anayasada yasak olmasına rağmen YÖK'ün üniversitelere tehditvari yazısıyla türbanlı halde derslere girilmesini gösteririm. Evet yurtseverim ve demokratım ama bu tip insanlar gibi demokrasiyi araç olarak görmüyorum.

Teşekkürler
Sevgiler@Adsız; Kurallara göre sınav başladıktan ilk 15 dakika içinde geciksede izin formuyla girilebiliyor sınava, ardından girmek mümkün olmuyor. Ben o aradan geçen 1 saat içinde soruları alıp içeri girdiğinde yapmicağını nereden bileyim ?

Adsız dedi ki...

anayasa'da yasak oyle mi? hangi madde soyleyin biz de ogrenelim.

aLican dedi ki...

Madem yoktu bu zamana kadar niye böyle birşey yoktu bu ülkede ?

Adsız dedi ki...

ben cok basit bir sey soyluyor ve iddia sahibi olarak iddianizi ispat etmenizi rica ediyorum. anayasa'nin hangi maddesinde universitelere basortusu ile girilmez diye bir madde var. buyrun buradan anayasamizi bulabilirsiniz:
http://www.tbmm.gov.tr/anayasa.htm

aLican dedi ki...

Türk Ceza Kanunu’nun 222. maddesindeki “Şapka Kanunu’yla, Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanunun koyduğu yasaklara veya yükümlülüklere aykırı hareket edenlere iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir”

Ayrıca türban, siyasi simge olduğu için anayasanın ikinci maddesinde güvenceye alınan laiklik ilkesine aykırıdır.

Buda hukukçu birinin ağzından;

“İnkılap yasalarıyla cüppe, fes, sarık gibi dini kıyafetler yasaklanmıştır. Anayasa Mahkemesi kararlarında İnkılap yasalarına atıf var. Eğer ceza hukukuna atıf yapılırsa dar kapsamlı olur. ‘Başörtüsü genel ahlaka ve ceza hukukuna aykırı mı, ceza hukukunda türbanı yasaklayan bir hüküm mü var’ denilecek. TCK’nin 222. maddesinde Şapka Kanunu’na atıf yapılıyor. Şapka Kanunu da devlet memurlarının şapka dışında bir şey takmasını yasaklıyor.”

Adsız dedi ki...

kusura bakmayin argumanlariniz neresinden tutulsa elde kalacak cinsten.
1)once siyasi simge diyorsunuz ve siyasi simgelerin laiklige aykiri oldugunu soyluyorsunuz. laiklikle siyasi simgelerin veya siyasetin en ufak bir alakasi yoktur. bu mantikla yakasinda x partisinin rozeti olan birisi de laiklige aykiri hareket etmis olur.
2)sapka kanunu memurlarin sapka disinda bir sey takmasini yasakliyor diyorsunuz. ogrenciler memur degildir.
3)bu yasagin kaynagi sandiginiz gibi sapka kanunu filan degildir. 1991 yilinda anayasa mahkemesi'nin bir kararinda belirttigi gerekcedir. dikkatinizi cekerim mahkemenin hukmu degil, belirttigi bir gerekcedir. hukum ve gerekce arasindaki farklar ve bu tartismanin asli hakkinda daha dogru bilgiler edinmek icin turkiyenin yetistirdigi en degerli hukukculardan ikisinin asagidaki mulakatlarini okumanizi tavsiye ederim:

http://www.stargazete.com/roportaj/yazar/fadime-ozkan/iki-kisa-cumlecikle-bir-kanun-bu-sorunu-cozer-haber-304294.htm

http://www.haber50.com/turban-yasak-diye-bir-karar-yok-314281h.htm

saygilarimla

not: isteseniz yayinlamayabileceginiz bu yorumlari yayinladiginiz icin tesekkur etmek istiyorum.

aLican dedi ki...

Tabii kimisine elde kalacaktır, kimisine göre sağlam kaynaktır,

1-Parti rozeti takmakla dini siyasete alet edip bunu devletin içine sokmak asla bir tutulamaz. Yanlış örnek.

2- Ama o okulda davletin bir kurumudur. Bu konuda yasalarda bir açıklık olduğunu kabul edebilirim ama bu türbanla okula gitmenin önünü açmaz.

3- Zaten belirttiğim yasalar varolduğundan ayrıca bir hükme gerek yoktu bu zamana kadar.

Son olarak diceğim şudur; bu türbanı siyasete alet ettikleri sürece karşı çıkıcam. Ki bu iktidarında en büyük rantı türban olduğu için bunu yapmaya devam edecekler. Tekrar söylüyorum türbana değil, türbanın siyasete ve devlete alet edilmesine karşıyım.

Rica ederim, yayınlamasam karşı çıktığım düşünce tarzından ne farkım kalır :)

Sevgiler

Adsız dedi ki...

benim hukuki gorusum yukarida acikladigim gibidir, isin o kismini daha fazla uzatmiyim.

bu sorun cozulse de iktidarin bu en buyuk ranti elinden alinsa daha iyi degil mi o zaman? eger boyle bir sorun olmazsa bunu kim siyasete alet edebilir ki? cok samimi olarak soyleyim muhalefet referandum surecinde bu isi cozecegiz diyince cok umutlanmistim. bizim ulkemizin ozelinde bir tarafin sorununu cozmek icin karsi tarafin da adim atmasi gerkiyor malesef. karisik bir cumle oldu ornekle aciklamaya calisiyim. misal chp su an iktidar olsa ve arkadas ben zorunlu din dersini kaldiriyorum dese ortalik karisir ama bunu akp yaparsa sancisiz bicimde olay cozulur. basortusu meselesi de boyle. akp bu isi tek basina cozemez. bu isin cozulup gumdemden kalkmasi icin chp'ye ihtiyac var.

halk dedi ki...

şimdi başörtüsüne, türbana vesaire nasıl adlandırırsan adlandır karşı çıkıp da tribünsel sevda falan diye konuşman falan ciyaklamak olarak kalıyor kusra bakma,
tribün halk demektir, kitledir, bi alanda beğendiğin beğenmediğin herkesle omuz omuza durmak demektir, kabullenirsin tribündeysen, yönlendirilirsin, birey değil toplum geyiği vardır ya, ha işte toplumun tarafındaysan, sosyalistsen, halkçıysan, narodniksen veya her ne haltsan tribündesindir zaten.
bu toplumun azımsanmayacak kesiminin yaşadığı birşey de türban, başörtüsü,tık tık hatırlatma ,17 yaşında zeytinburnu'nda tekstil atölyesinde beli çatlayana kadar günde 16 saat çalışan türbanlı kızlar var misal bilir misin, hiç denk geldin mi,hadi zeytinburnu ters mekan ,otobüse bindin mi abicim sen, betondan metale ayağını değdirdiğin anda ter kokusuyla karşılaşırsın hani ,işçiler evine dönerken, o da tribündür mesela, o kızlar çocuklar sonra gülhane parkına giderler pazar günleri orada atatürk heykelinin orda eğlenirler böyle fotoğraflar çektirirler, biz sikimsonik marka paltolarımızı giyer sadece stadtaki tribüne gideriz, gülhane parkı da tribündür pazarları bildin mi.yök müş, anayasaymış, üniversiteymiş bunlar hep vodvil kalır onların yanında...neyse...iyi nefretler sana.şampiyon GALATASARAY ayrıca.stop.

aLican dedi ki...

@Halk

Ben türbanın nesine karşı olduğumu bir üstteki mesajımda söyledim. Türbanın siyaset ve devlet işine girmesine karşıyım. Bunun dışında kim nerde ne giyiyorsa giysin özgürdür. Komünist Partisinde bile türbanlı yoldaşlar var o yüzden bunun ayrımını iyi yapabiliyorum.

He ama siz "devlet işlerine din karışsın istiyoruz ama bunu gizliden gizliden önce türbanı işin içine katarak " yapıcaz diyosanız buna nefret beslerim, kimsede kusura bakmasın..Şampiyon bellidir :)