Pazartesi, Kasım 29, 2010

Altın Kapılarımız Kan Oldu Adnaaan!

Dün Galatasaray'ın aldığı 2-1'lik mağlubiyetin ardından stad çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Adnan Polat : "Galatasaray'lılık ağlamak değildir" dedikten hemen sonra bir taraftarın, eşinide yanına alarak "Her hafta ağlıyoruz" lafıyla başlayıp, " Yazık günah değil mi bize ? Her hafta 150-200'lira para veriyorum. Eşim hamile, çocuğumun rıskını buraya veriyorum, yazık değil mi? " sözleriyle devam eden tepkisiyle karşılaştı.

Gönül verdiğin takımın bu halde olmasına üzülebilirsin, tarihin en kötü dönemlerinden birine tanıklık ettiğin için kaderine bile isyan edebilirsin. Ama tuttuğun takım bu haldeyken sen verdiğin 150-200 liranın hesabını yapıyorsan, bu yolda gecesini gündüzünü verenler ne yapsın ? Madem eşin hamile, verdiğin 150-200'ün derdindesin otur evinde izle. Bir taraftara "otur evinde izle" demek Tribünsel Sevda blogunda abes kaçabilir ama böyle göte, böyle don ! 

Aslında bu taraftar profili Adnan Polat'ın Aziz Yıldırım özenticiliğinden geliyor. Fenerbahçe'nin maddi olanaklarını her daim özenmiş biri olan Adnan Polat, bizim diktatörün yaptığı hatayı yaparak taraftarlıktan çok seyirci potansiyeli yaratmaya çalışıp, yeni yapılan TT Arena'ya müşteri çekmeyi hedefledi. O yarattığı müşteri de bugün ona takımın bu halinin hesabını değil, verdiği bilet parasını sorguluyor.

Galatasaray'lı arkadaşların beklediği yeni stadlarında oluşacak ortam gerçek taraftar profilinin hevesini kursağında bırakabilir, tecrübeyle sabit. Gsbilyoner vs derken iyice endüstrinin kucağına oturan Sarı-Kırmızılı taraftarlar TT Arena'yı çıkış olarak görüyorsa çok yanılıyorlar. Orada bataklığın tamda içine düşeceksiniz aslında. Bakalım uA bu sınavdan başarıyla çıkabilecek mi ?

Hakkınızda hayırlısı.

6 yorum:

kutay dedi ki...

aslında her şey beklendiği gibi. senin de dediğin gibi aziz yıldırım ile başladı polat ile devam ediyor.. ıkı takım arasındaki fark şurada; aziz yıldırım ve fb yönetimi en azından bu taraftar kıtlesinin müşteri oldugunu ve velinimeti oldugunu kabul ediyor..
adnan polat ise " alın bu arkadası buradan" diyor.. oysa yarttığı düzende ihtiyacı olan kitle bu, onları da dışlarsa işi çok zor..

grkmgrsy dedi ki...

Hiç sanmıyorum.Zaten Aziz Yıldırım gibi olmayı bile beceremiyor ...

aLican dedi ki...

Aynen öyle abi. Adnan Polat'ın tek yanlış noktası acele davranması. Aziz Yıldırım bazı Fenerbahçelilerin gözünde putlaştırdı kendini. Bunu stad, tesis, amatör branş vs şeylerle güçlendirdi.

Ama Adnan daha kendini tam anlamıyla kabul ettirememişken "alın bu arkadaşı buradan" demesi strateji hatası. Çünkü Aziz Yıldırım artık ağzına geleni söylesede bizimkiler " Başka söylediyse haklıdır" modunda olduğundan fark burada yatıyor aslında...

aLican dedi ki...

Beceremediği için başarısız konumda şuan zaten yönetim olarak. (futbol başarısızlığı değil kastettiğim)

fenerlihüseyin dedi ki...

Demek 6snin bu halinden de Aziz Yıldırım suçlu !
İlginç ...
Ama merak ettim gerçekten , Fenerbahçe stadı eski halindeyken , endüstriyel futbol damarlarımıza girmemişken , Aziz Yıldırım başkan değil yönetici bile değilken , müşteri değil taraftar stadı doldururken ;
Takımın antrenmanını basan , futbolcu - hoca kovalayan / dövenler kimdi ?
Sanırım endüstriyel futbol müşterilerinin atalarıydı !

aLican dedi ki...

@fenerlihuseyin

Laflarımın arasında AZİZ YILDIRIM SUÇLU diye bir cümle varsa bununla yargılarsınız beni ancak yok. Suç Adnan Polat'ın Aziz Yıldırım'ı örnek almasında. Söylediğim bundan ibaret, ama bunu nasıl algılarsanız öyle anlarsınız tabii.

Bu konuda hep söylediğim bir lafı vardır Rıdvan'ın ; Ntvspor'a katılan Aziz Yıldırım gene yaptıklarından konuşur, bir ara dönüp Rıdvan'a " Hatırlıyormusun stadın eski halini, soyunma odaları çamur içindeydi" der.

Rıdvan'ın cevabı " Fenerbahçe o zamanda büyüktü ama başkanım". Umarım yeterli olmuştur bu söz.

Not: Futbolcunun dövülmesini öven yok ama unutmayalım ki Rüştü'nün dövdürülmesini isteyen kurumsal güçler o dönemde Fenerbahçe'yi kontrol ediyordu. Geçmişin Rüştü olaylarıdır bu tip şeyler.