Pazar, Ekim 31, 2010

Üniversite Kış Oyunları / Erzurum


En son yazımızı 2 gün önce yazdık. Malum iş hayatı etkiliyor ister istemez, hele yoğun bir ortama girdiyseniz çoğu şeyden uzak kalabiliyorsunuz. Sevdiğinizden bile. Neyse efendiler, duyduk ki Erzurum Üniversite Kış Oyunlarına hazırlık maksadıyla ve tesislerin testi amacıyla bir kaç turnuva düzenlenicekmiş bu hafta sonu. Nene Hatun Curling Turnuvası ve Artistik Buz Pateni Cumhuriyet Kupası Test Yarışması. Kaçırmak olmaz. Hele Curling milli takımının içine girdiği skandaldan sonra!!. Cuma sabahı Erzurum'a gittik. Bugün öğlen İstanbul'a geri dönüş yaptık eğlenceli bir kafileyle beraber.

Erzurum'a vardığımızda müsabakaları izlemeye gitmeden önce bir güzel karnımızı doyuralım dedik. İstanbul'da Dadaş'lara ziyarete gideceğimi duyan herkes Cağ kebabı ye diye tutturdular. Merak ettik yedik. Gerçekten bahsedildiği kadar lezzetli ve yedikçe yemek istediğiniz tadına doyum olmayan birşey. Gittiğimiz mekanın adı Gel Gör'dü, yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim. Siz daha bitanesini ağzınıza atarken diğeri geliyor. Sorduk, bir kişi en fazla kaç tane yiyebilir bundan diye, 33 şiş yiyen birisi varmış. Adamın resmide mekanın girişine asılmış. Giderken bir de not bırakmış "34 yapan olursa bana haber verin". Artık siz düşünün nasıl birşey olduğunu. Düşünmenize yardım edelim buda resmi ;

Karnımızı doyurduktan sonra Curling müsabakalarının yapıldığı salona vardık. Salon gayet güzel ancak çevre düzenlemesi ve planlamasında hala sorunlar var. Eminim yollar falan oyunlar başlayana kadar yetişecektir ancak bu tür salonları gecekonduların arasına yapmak ülkemize gelecek insanların gözünde kötü bir intiba yaratabilir. Bu oyunlar için milyarlarca para harcandı. Bir kısmınıda bu gecekonduların onarımına harcasaydınız kimse size "nereye harcadınız bu parayı kardeşim"diye hesap sormazdı. 

Curling bayan milli takımımız sanırım hala işi tam olarak çözememişler. İsviçre'ye 12-2 yenildiler. Yenilgi olabilir normaldir ama o buzun üstünde kaydırdıkları şeyi hızlı attıklarını bilmelerine rağmen neden bütün müsabaka boyunca hızlı atmaya devam ettiklerine anlam veremedim açıkçası. Erkek takımı biraz daha kavramışlar mevzuyu. Ama normal. Çünkü Avrupa'da bu spor çok yaygın ve bizim milli takımımız daha geçen yıl kuruldu. Curling'in anavatanı olan İskoçya'dan getirilen bir hoca sayesinde bu sporu öğrenmeye başladık ülke olarak. Hayırlısı olsun diyelim artık. Bu arada çıkan skandal haberlerine ilişkin olarakta Federasyon başkanı " Disiplin kurulunu çağırdık, ancak ben zannetmiyorum ki bu çocuklar yanlış birşey yapsınlar. Hepimiz genç olduk. Elbette hatalar olabilir, ama diyorum ki 'taşı günahsız olanınız atsın'." açıklamasıyla milli takımdaki oyuncuların arkasında olduğunu belirtti.

Kısaca özetlemek gerekirse tesislerin tamamı neredeyse tamamlanmış durumda. Çevre düzenlemeleri tüm hızıyla devam ediyor ki Gençlik ve Spor Erzurum İl Müdürü'nün söylediğine göre FISU yetkilileri tesisleri görünce ağlamışlar. Başta curling olmak üzere bu sporlara böyle değer verildiğini görmek onları duygulandırmış ve kış olimpiyatlarını ülkemize vermeyi ciddi ciddi düşünmeye başlamışlar. Açıkçası şuan için tek dileğim bu oyunlar bittikten sonra oraya yapılan bu tesislerin çürümeye bırakılmaması.

Bir kaç tane Erzurum Evleri resmiyle yazımızda noktalayalım ;

2 yorum:

Deli Gömleği dedi ki...

Cağ Kebap, duvarlarında meşhurların resmi olan mekanlarda [bile] güzel. Bir de salaş mekanlarda veya piknikte yeme fırsatınız olursa bir gün, daha çok seversiniz ;)

Erzurum kış turizmiyle ilgili potansiyeline, yapılan tesislerle neler katacak ben de merak ediyorum Erzurum'da yaşayan biri olarak. Umarım tesisler pek çok yerel, ulusal veya uluslararası müsabakaya evsabipliği yapar. Sporların yerel halka tanıtılması ve sevidirlmesiyle ilgil bir politika güdülecek mi, bunu da merak ediyorum. "Curling? Asya'da bir ülke olsa gerek?" dememeli curling salonuna yürüme mesafesinde olan bir vatandaş...

Hoşgelmişsiniz ;)

aLican dedi ki...

Oraya gidince yetkililerin hepsiyle görüştüm. Hepsi çok umut vaad eden açıklamalar yaptılar. Bu yapılan tesislerin sadece bu olimpayatlar için yapılmadığını. Devamının geleceğini söylediler. Bölge halkıda çok istekli aslına bakarsan.

Kış sezonunda başta Rusya olmak üzere bir çok milletten insan geliyor. Ama daha çok İran ve Arap ülkelerinin insanlarınıda Erzurum'a getirmek için çalışmalar yapılacağını söyledi. Böyle birşey olursa turizm ve bölgenin kalkınması açısından inanılmaz faydalı olur. Bekliyip görücez hep beraber :)

Hoşbulduk :)