Perşembe, Ekim 07, 2010

Türk Sporunda Mahalle Baskısı07-10-2010 tarihinde Cumhuriyet Spor'da yayımlanmıştır.
Mahalle baskısı yeni rastladığımız bir durum değil. İnsanlar bu nedenle sindirilmiş, istemedikleri şeyleri yapmak zorunda bırakılmış. Son günlerde ise ülke gündemini meşgul eden Almanya - Türkiye maçı ise bu olayı ayrı bir boyuta taşımaktadır.

İlk olarak Mesut Özil kıskaca alındı. Oyuncu üzerinde ki baskının farkında olmalı ki kendisini '' Beni vatan haini ilan etmesinler '' diye açıklama yapmak zorunda hissetti. Ardından ''Gol attığında sevinecek mi ? Sevinmeyecek mi ? '' tartışmaları ayyuka çıktı. Mesut bunun üzerine de '' Gol atarsam tabii ki tepki vereceğim '' açıklamasında bulundu. Ancak üzerinde ki mahalle baskısı nedeniyle gol attığı takdir de sevinç gösterisini sergilerken gene de temkinli davranacaktır.
 
 

Arda'nın sakat olduğu halde ulusal takım kampına gelmesi başka bir örnek olarak gösterilebilir.Arda'nın Rijkaard'la özel olarak görüşüp '' Eğer kampa gitmezsem beni vatan haini ilan ederler '' demesinin ardından izin aldığı söylentileri ortalıkta dolaşıyor. Bu bile ülkemizde ki mahalle baskısının apaçık göstergesidir. Arda'nın hakkında çıkabilecek olası dedikoduları engellemek için kendisini tehlikeye atması onun suçu değildir. Bu baskıyı oluşturup, insanları istemediği durumlarla karşı karşıya bırakanlarındır.

1 yorum:

Yedinci Samuray dedi ki...

Her şeyin ama her şeyin b.kunu çıkarıyoruz. Yahu isteyen istediği takımda oynar. Mesut'u tartışacaklarına Milli Takım ne yapar,nasıl oynar bunu tartışsınlar.

Mesut güzel bir dille içindekileri söylüyor. Neden bundan gocunuyor millet anlamış değilim. Aslında söylemesine bile gerek yok !

Hamit, "Yine olsa yine Türkiye'yi seçerim" demiş. Gidin,bakın Alman medyası "yediği çanağa tükürüyor" edebiyatı yapıyor mu ?

Herkes işine bakıyor orada. Yani işimiz dışındaki her şeye kafa yorduğumuzdan asla başarılı olamayız. Bazı şeyler ne zaman aşılacak merak ediyorum. Mehmet Scholl(sanırım böyle yazılıyor) "Ben Almanım" dediği halde "Türk" yaftasından kurtulamadı.

Saçma !!