Cumartesi, Ekim 16, 2010

Kontenjan Yarar Mı Zarar Mı ?

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ulusal takımın kötü futbolu, birçok konunun da tekrardan gündeme gelmesini sağladı. Bunlardan en önemlisi ise Türk futbolunda yeni bir jenerasyon yaratılamadığı söylentisi.

Kulüpler için uygulanan yabancı kontenjanı buna sebep olarak gösteriliyor. Yabancı futbolcuların çokluğu sebebiyle Türk oyuncuların fazla şans bulamadığı, yetişen genç yıldızların önünün kapatıldığı iddiaları tekrar tartışılmaya başlandı. Özellikle federasyonun kararı ile 6+2 kuralının 6+2+2'ye çıkarılması uzun süre konuşulmuştu.

Peki yabancı oyuncu sınırlaması diğer ulusal takımların kendi liglerinde ne durumda ? Eğer yabancı oyuncuların fazlalığı Türk futbolu ve futbolcusunun önüne bir engelse, başarıyı yakalayan diğer ülkeler bunun çözümünü nasıl buldular ? Öncelikle Avrupa'nın önemli bazı liglerinde ki yabancı oyuncu sınırlamalarına göz atalım ;

İtalya : Serie A, Avrupa’da yabancı oyuncu sınırı olmayan önemli liglerin arasında. Bir süre öncesine kadar AB dışı ülkelerden 2 futbolcuya izin verirken, artık bu sayı 1'düşürüldü. İtalya Profesyonel Futbolcular Birliği'de kulüplere tekrar yabancı kısıtlaması getirilmesi için çalışmalara başladı. Ancak İtalya'nın büyük kulüplerinden bu yasaklara büyük tepkiler veriliyor.

İspanya : Takımların 23 kişilik kadrolarında AB vatandaşı olmayan 3 oyuncuyu bulundurabilme şansları vardır. AB pasaportu taşıyan oyunculara ise bir sınırlandırma bulunmuyor.

Almanya : Herhangi bir yabancı oyuncu sınırlandırması yoktur.

İngiltere : Yabancı sınırı bulunmamaktadır. Fakat kulüplerin transfer edeceği futbolcunun, kendi ulusal takımının son 2 yılda yaptığı maçların yüzde 75’inde oynamış olması mecburiyeti var. Diğer önemli konu ise kulüpler, ulusal takımı FIFA dünya sıralamasında ilk 70’de olan ülkelerden yabancı transfer edebiliyor. Yetenekli oyuncular, bu kriterlere uymasa da transfer izni çıkabiliyor.

FIFA ise, yabancı oyunculara sınırlama getirmeyi amaçlıyor. 2008 yılında Sepp Blatter'in önerisiyle sunulan ve FIFA kongresinde onaylanıp 2012'de yürürlüğe konulması istenen 6+5 kuralını uygulatmak, lig ayırt etmeden takımların en az 6 yerli ve en fazla 5 yabancı futbolcu ile sahaya çıkmasını sağlamak için uğraşıyor. Fakat FIFA’nın uygulamaya koymak istediği bu kural, AB’nin çalışma serbestliği ilkesine takıldığı için yapılmasına imkansız gözüyle bakılıyor.

Ülkemizde ki yerli oyuncuların bir kaç maç üst üste iyi performans sergiledikten sonra el yakan bonservis bedelleri neden ile yabancı kontenjanın kaldırılmasına olumlu gözle bakan kulüplerin sayısı gittikçe artmakta. Yabancı sınırlamasının kalkması, memleketin kaliteli kalitesiz yabancılarla dolmasına ve Türk oyuncuların kendilerine oynayacak takım bulamamalarına yol açabilir. Fakat mevcut durumdaki sınırlama, Türk oyunculara bir nevi haksız avantaj sağlayarak ücretlerinin yüksek kalmasını sağlamakta ve Türk futbolunda ki rekabeti düşürmektedir.
Bu sorunun çözümü için ilk olarak yabancı kontenjanının kaldırılması mı, yoksa altyapı sisteminde revizyona gidilmesinin gerektiği mi soru işaretlerini koruyan bir konu.

Hiç yorum yok: