Salı, Ekim 19, 2010

Karakterli Fenerbahçe !

Sene başında oynanan futbol kimseye umut vermezken Aykut Kocaman değişimin yavaş yavaş olacağını söylüyordu. Avrupadan elenmiş ve annemizin ligine dönmüştük, eleştirdiğimiz noktalar tabii vardı ama Aykut'a olan desteğimiz hiç bir zaman sekteye uğramadı.

Dün sahaya konulan futbol her haliyle umut veren bir oyun anlayışının başarısıydı. Lig başında skor olarak geriye düştükten sonra veya önde olup daha sonra durum berabere olduğunda tekrar öne geçmemiz neredeyse imkansızdı. Ama artık çok kolay ! Çünkü Fenerbahçe şuan karakterini bulmuş ve sahaya yansıtmaya başladı. Özellikle Mehmet Topuz gerçek mevkiisine çekilince neler yapabiliyor hepimiz dün gördük. Eğer Alex sahada olsaydı skor 1-1 olduktan sonra durumu bu kadar kolay toparlayamayabilirdik. Konya'da ki kadro hızlı top oynayan ve orta sahayı çabuk kat eden bir ekipti. Zaten Aykut Kocaman'ın sene başından beri bu takıma monte etmek istediği özellik, orta sahayı çabuk geçen, ani ataklarla rakip defansı kontrolsüz yakalayan bir kadro oluşturmaktı. Ve bunda da nihayetinde başarılı olduğunu görüyoruz. Bu başarının en önemli etkeni ise orta sahada Mehmet Topuz'un topları hızlı dağıtmasıydı.

Konya'nın maçın başlarında top oynamaya pek niyeti yok gibiydi. Kadrolarında ki kasap stoperler her pozisyonda Fenerbahçe'den bir oyuncuyu gazi bırakıyordu. Ziya Doğan haftaya oynanacak Galatasaray derbisinden önce asıl görevini bizi yenmek değil, oyuncularımızı sakatlayıp Galatasaray'a yaranmak olarak belirlemişti sanki.

Derbilerin havası her zaman farklı olur. O yüzden şuan ki duruma güvenip çok fazla uçmamak gerek. Ayaklarımız yere ne kadar iyi basarsa kontrol daima bizdedir demektir. Hafta içerisinde bu konu hakkında bolca konuşuruz şimdilik nokta.

Hiç yorum yok: