Perşembe, Ekim 07, 2010

Fener'den Hitler'e Darbe


1941-1942 sezonu ; ikinci dünya savaşı yıllarına denk gelmişti. Almanlar tüm Avrupa'yı silindir gibi eziyor, Almanya'nın büyük bir devlet olma kompleksi spora da yansımış durumdaydı. Hitler, Avusturya'nın Admira takımını almış ve kendi ulusal oyuncularıyla güçlendirmişti. İçlerinde Alman Ulusal Takımı'nın büyük oyuncuları vardı. İstanbul'a, Fenerbahçe'yle sadece bir maç yapmak üzere gelmişlerdi.

O dönemlerde önüne gelen Avrupa takımını deviren Fenerbahçe için Admira maçının farklı bir anlamı vardı. Çünkü Hitler, Admira hakkında sık sık bilgiler alıyor ve Fenerbahçe ile oynayacakları maç onun için büyük önem taşıyordu. Şimdi ki Şükrü Saraçoğlu stadının bulunduğu yer olan Papazın Çayırı'nda oynanan mücadele oldukça sert geçiyordu. İlk gol Admira takımından geldi. Taka Naci lakabıyla anılan Naci Bastoncu ise Admira'ya yanıt verip durumu 1-1'e getiren golü attı. İlk yarı bu şekilde sonuçlanırken sahada tansiyonu yüksek bir futbol sergileniyordu.

İkinci yarının son dakikalarında Halit Deringör'ün kafa ile attığı gol sayesinde dönemin büyük takımlarından Admira karşısında 2-1'lik üstünlüğe ulaşan Fenerbahçe, kalan dakikalarda verdiği mücadele ile sahadan galip ayrılan taraf oldu. Böylelikle her alanda büyük olduğunu kanıtlama derdine düşen Hitler'e ilk çelmeyi Fenerbahçe takmıştı.
Not : Resimde Halit Deringör Fenerbahçemizin 2. golünü atarken.

3 yorum:

Maçanın Papazı dedi ki...

BUNU BİLİYORUM AYNI TAKIM BJK VE GS Yİ YENMİŞ ...

ultrAs dedi ki...

halit deringör dediğiniz kişi bugün cumhuriyet gazetesinde spor yazarlığı yapan kişi mi? bunun üzerine herhangi bi arşatırma yapmadığım için soruyorum.
paylaşım güzelmiş yeni bişi daha öğrenmiş oldum:)

aLican dedi ki...

Evet aynen o kişi :)