Eski Wembley Stadyumu

Çarşamba, Ekim 13, 2010


1923 yılında  Londra'nın ufak kazalarından başka bir şey olmayan Wembley'in ismi bugün dünyanın her tarafında duyulmuştur. Bu stadyumu meydana getirmek kolay bir iş değildi elbette. 250.000 ton toprak kaldırıp 25.000 ton çimento, 1,500 ton çelik ve yarım milyon ton perçin kullanılmıştı bu devasa stad için. 750.000 sterline mal olmuştur, 300 günde inşası tamamlanan stadyumun açılma törenini bekliyordu herkes.

1947'li yıllarda Liverpool'un menajeri olan George Kay o dönemlerde West Ham'ın takım kaptanıydı. Kay maç esnasında rakip oyuncunun yaptığı müdahale ile taç çizgisine dizilmiş halkın arasına karıştı, kendini toplamaya vakit bulamadan kulaklarını sağır eden bir gürültü duyuldu ki, bu gürültü Bolton'ın gol atmasından dolayı çıkmıştı. Kay bu golün nasıl atıldığını göremedi ve Bolton maçı 2-0 kazandı. Sahaya o gün 126.047 kişi biletle ve 25.000 kişi de kapıları kırarak girdi.

Wembley'de ikinci maç daha tertipli bir şekilde İngiltere ile İskoçya milli takımları arasında oynandı ve maç 1-1 berabere sonuçlandı.

1927 senesiede Gal'in gözbebeği sayılan Cardiff takımının Arsenal'i 1-0 mağlup ederek İngiltere Kral kupasını ilk defa İngiltere topraklarından dışarı çıkarmıştı bu stadta.

1928 yılında ezeli rakip ve futbol camiasında ezeli düşman sayılan İskoçya milli takımı Wembley'e gelip, güzel futbolla İngilizleri 5-1 mağlup ettiler ve o takıma Wembley Üstadları ünvanı verildi. Afganistan kral ve kraliçesi, orada hazır bulunan halk kitlesi ile beraber İskoçların oyununa hayran kalmışlardı.
28 Nisan 1925, stadyumun heyecanla beklenilen açılış tarihi... Wembley'in isminin dünyanın dört bir bucağına yayıldığı o günde ilk futbol maçı, West Ham ile Bolton takımları arasında o senenin kral kupası finali oynandı. Nefesleri kesecek bir finaldi dersek abartmış olmayız. Orada bulunanlar tarafından asla unutulmayacak bir maç... Fakat, maçtan ziyade taraftarların tepkileri enteresandı. Sanki hepsi sahaya inmek istiyordu. Ön tarafta bulunan seyirciler, arkadakilerin itip kalkmaları tesiriyle sahaya hücum ettiler ki, o zaman iş biraz karışmaya başlamıştı. Sahaya çıkan oyuncular halkın arasında birden kayboldular ve maça vaktinde başlanamadı. Nihayet polisin gayreti ile taraftarlar taç çizgisi dışarısına çıkarıldı ve 40 dakikalık bir gecikmeden sonra oyuna başlanabildi.

You Might Also Like

0 Laf

En çok okunanlar

İlk şike deneyimim...

Yazının başlığını atarken aslında çok düşündüm. Böyle iddialı bir başlık atarsam insanların yazıyı okuduğunda hayal kırıklığı yaşayabilm...

1926 yılındaki logo

1926 yılındaki logo

İzleyiciler