Cumartesi, Ekim 09, 2010

Balık Baştan Kokar !


Kimisine göre utanç abidesi, kimisine göre ise doğal bir sonuçtu Almanya karşısında aldığımız mağlubiyet. Herkes farklı görüşler içerisinde ancak kimse olumlu bir şey söylemiyor. Herkes yapılan yanlış kadro seçiminden yola çıkarak Hiddink'e sallama derdinde...

Bende burada Hiddink'in avukatlığına falan soyunmayacağım elbette. Böyle bir hocanın da bir yenilgi sonrası avukata ihtiyacı olacağını düşünmüyorum. Ancak ülkede yaratılan bu kaos ortamınıda anlayabilmiş değilim. Yenildiğimiz takım kimdir ? Yakın zamana baktığımızda 2008 Avrupa Şampiyonası finalisti ve 2010 Dünya Kupasına katılan ve yarı finalde şampiyon İspanya'ya yenilerek elenen takım. Bizim yakın zamanımıza baktığımızda 2008'de ki şansımızın yaver gitmesiyle kazandığımız maçlar ve ardından turnuva boyunca ilk kez iyi oynadığımız maçta Almanlara yenilerek elendiğimiz bir turnuva var. 2010 Dünya kupasına gidememişiz bile !

İnsanlar soruyor doğal olarak Hiddink neden Türkiye'ye gelip maçları izlemiyor ? Neden formda oyunculara yer vermiyor ? Sabri'yi solda oynatacağına formda olan İbrahim Üzülmez neden kadroya alınmıyor ?

Bütün bunların cevaplarını Hiddink milli takımın başına geçerken vermişti. Ama bizim ülkemiz o kadar çok kargaşa ve spekülasyonu seven bir ülke ki anlatamam. Adam bu milli takımın başına geçerken dedi ki ; " Arkadaşlar, ben bir takım kurucam ve bu takımın adı Milli takım olucak. Her hafta kadro değişmeyecek. Yok bu oyuncu formda, yok bu oyuncu çok iyi çıkış yakaladı tarzı şeyler beni ilgilendirmez. Benim kuracağım kadro milli takım kadrosu olacak." Ve sonra da eklemiş Hiddink hocamız ; " Benim kurduğum kadroda ki oyuncular kulüplerinde oynamalı. "

Şimdi adam bunu daha bu ülkeye adımını atarken söylemiş. Sen bütün şartlarına eyvallah çekmişsin, şimdi gelip Volkan Şen niye oynamıyor diyemezsin. Veya İbrahim çok formda bunu kadroya al diyemezsin. He zorunlu bir durum ortaya çıkar o zaman bu adam da yapacağı değişikliği bilir. Bir de adama kalkıp niye Türkiye'de ki maçları izlemiyorsun diyorlar. Yahu adam ne dedi başta ? Benim kadromda ki oyuncular kulüplerinde oynatılsın. Sen de bunu kabul ettin. E adamın oyuncuları kadroya bile alınmıyor. Neyi gelip izleyecek ?

Burada fatura asla Hiddink'e kesilemez. Adam çalışma şartlarını ve çalışma yöntemlerini uçaktan indiği gün anlattı ve herkeste eyvallahı çekti. Şimdi sen kalkıp gidemediğin 2010 Dünya Kupasında 3. olan Almanya'ya yenilince adamı boklamaya kalkarsan " hadi len ordan" derler.

Biz ilk önce çapımızı bilmeliyiz. Hiddink maçtan sonra ki açıklamasında üstü kapalı bir biçimde bunu söyledi aslına bakarsanız. Ancak bizim o milliyetçi duygularıyla yanıp kavrulan güzel ülkemiz kendisini hala tam olarak keşfedememiş durumda. Keşfedememiş durumda çünkü o hale gelmişiz ki bizi yükseltsin diye Hiddink'e sarılıyoruz. Kendi içimizde ki cevherleri ise çıkar ve rant uğruna hiçe sayabiliyoruz. Kısa vadeli başarılara odaklanmış kafalarla, günü kurtarmaya yönelik planlarla ancak bu ve bunun gibi sonuçlar ortaya çıkar.

1 yorum:

Maçanın Papazı dedi ki...

valla bilmiyorumda benim hiç ümidim yok , Fenerbahçe Galatasaray kötü olduğu zaman milli takımlar iyi olmuyor ,böyle bir denge var türk futbolunda ...