Pazar, Eylül 05, 2010

Genç Oyuncu Öğütme Fabrikası


Fenerbahçe'nin genç oyuncuları körelttiği , yedeklerde süründürüp bertaraf ettiği konusu meşhurdur.Çünkü Fenerbahçe hep yıldız oyuncu alır bu yüzden genç yetenekler şans bulamaz.Aslına bakarsanız bu durum medyanın bize yüklediği bir olaymıydı yoksa gerçekten Fenerbahçe genç yetenekleri yedeklerde süründürüp,köreltiyormuydu ?


Geçtiğimiz yılların sıkça tartışılan konusuydu bu,özellikle Semih'le başlayan süreçte Olcan,Gürhan gibi genç yeteneklerin şans bulamadukları için birer birer klüpten kaçmaları Fenerbahçe'yi belkide böyle bir konuma sürüklemişti...Genç oyuncuları körelten klüp !! Sanarsın Beşiktaş'ın , Galatasaray'ın kadrosunu alt yapıdan oluşturmuşlar...Ama nedense Fenerbahçe'ydi genç oyuncuları körelten.Nedeni basit bir düşünceyle geçtiğimiz senelere göre diğer takımlardan daha fazla yıldız transferi yapması olarak görülebilir..Beşiktaş ve Galatasaray'a taş atmam Fenerbahçe'nin gençlere sahip çıktığı anlamına gelmesin...Evet, Fenerbahçe gerçekten bir dönem gençlerini harcamış bir klüptür...Olcan Adin, Gürhan Gürsoy , Özgür Çek , Abdülkadir Kayalı bu harcanmış oyuncuların içerisinde halay başını çeken isimlerdir..

Olcan Adın ; Messi ile beraber katıldıkları Gençler şampiyonasında Messi Dünyanın gelecek vaad eden 1. yıldızı olarak gösterilirken Olcan Adin 2. sırayı alıyordu..Fenerbahçe'de bir türlü şans bulamayınca sırasıyla Antalya-Karşıyaka ve son durak olarak Gaziantep'e yolcu olmuştur...Avrupa'dan milyon dolarlar verilip , hiç ismi duyulmayan oyuncular transfer edildiklerinde , oynadıkları maçlardan iyi görüntüler alınıp bizlerin önüne mama niyetine koyarlar ya hani..Bir de Olcan'ın komple maçlarını izleyin derim size..Sadece iyi görüntülerini değil..

Gürhan Gürsoy ; temiz yüzüyle dikkat çeken Bulgaristan göçmeni, Alex'in koşanı olarak tabir edilen bir oyuncuydu...16 Yaşında Adanaspor'da Süper Lig'de forma giymiş ve bu ligde oynamış en genç oyuncu ünvanını taşıyordu..Uğur Boral'ın yokluğunda Gürhan gibi bir genç yeteneğe sahipken ve kendi Stoch'umuzu yaratma imkanımız varken Daum onu antrenmanlarda takımdan ayrı tutuyor , antrenmanda adam eksik olunca dahil ediyordu...Zico geldiğinde Gürhan kiralık veriliyor Vederson alınıyordu...Sivasspor'a kiralık gittiğinde Galatasaray'a attığı gol ile Fenerbahçe'nin şampiyonluğunda orada bile katkısı olan bu gerçekten Fenerbahçe'li oyuncunun harcanması kabul edilebilecek bir şey değildi.Hele hele yıllarca hiç bir işe yaramayan Vederson yerine kend yetiştirdiğimiz Gürhan'a bir türlü sahip çıkmasını bilememeiştik...Son olarak transfer döneminin başında Ankaraspor'a 2  yıllık imza atan Gürhan,Ankaraspor'un lisansının iptali sonrası ne durumda bilinmiyor.

Özgür Çek ; kendisine Roberto Carlos'un Türk hali diyenler vardı..Paf takımın yıldızları arasındaydı ki Özer Hurmacı'ya karşılık olarak Ankaraspor'a verildi...Şuanda Ankaragücü'nde top koşturan Özgür Çek , Fenerbahçe'de Andre Dos Santos'a gösterilen sabırdan daha fazla sabır gösterilip kazanılacak bir oyuncuydu...Sözleşmesinde ki bir madde de başka takıma geçerken Fenerbahçe'ye sorulacağı maddesi de ironik bir o kadarda düşünüdürücü olmuş..Sanırım yönetim nasıl bir cevheri verdiğini biliyor ki , ilerde Galatasaray veya Beşiktaş'ın transferine karşılık önlem almış...En azından Önder için yapılan pazarlıktan daha mantıklı...Şimdi sormakta fayda var ; Fenerbahçe'nin Özer'e mi daha çok ihtiyacı var Özgür'e mi ? 

Abdülkadir Kayalı ; onun içinde ilk geldiği günlerde Fenerbahçe'nin yeni Alex'i diye bahsediliyordu..Oda Aragones'in ve Daum'un kurbanlarından olup fazla şans bulamadan kiralık gidenler kervanına katılmıştı.Geçen yıl Belediye'de gösterdiği performansla yan gel yat yapmadığını , çalışıp kendisini geliştirdiğini gösterdi bizlere.Özellikle geçen yılki Beşiktaş maçında 50 metrelik asistiyle kalitesini konuşturmuştu.Kirası bu sene sonunda bitiyor...Christian ve Selçuk'a tahammül edene kadar bu çocuğu neden sahiplenmediğimiz size sorduğum son sorudur.

----------------------------------------

Bugün ise geldiğimiz noktada Fenerbahçe Okan Alkan , Gökay İravul , Hasan Erbey , İsmail Arslan gibi genç yıldızlarına sahip çıkmakta...Belki de o dönemlerde taraftar biraz saydığımız isimlere sahip çıksa onları şuan daha iyi yerlerde görebilirdik...Ama taraftar yıllardır altyapıdan yetişen oyuncuya hasret kaldığından mı , yoksa artık transfere boşa milyonlar verilmesini istemediğinden mi bilinmez bu çocuklara sahip çıkıyor...Okan'ın Manisaspor maçı performasından sonra bugün Sivas maçıyla diğer gençlerimizinde şans bulması bizler adına sevindirici.Bunda Aykut Hoca'nında katkısı yok değil..Umarım bu gençlerimizin de sonu aynı olmaz.

Not = Daha geçen yıl Sakaryaspor Altyapısından aldığımız ve geleceğin yıldızları !!! olarak gösterilen Onur Karababak ve Furkan Aydın'ı görenler danışmaya bildirsinler...

2 yorum:

Aykut dedi ki...

yazı çok anlamlı, eline sağlık.
ama bence fenerbahçe genç yetiştirme ve oynatma konusunda ne kadar sıkıntılıysa diğer kulüpler de en az o kadar sıkıntılıdır. ama basında, medyada nedense her daim ön planda olmamız ya da tutulmamız yüzünden hep bu isimler ön plana çıkarılıyor ve tartışılıyor.
diğer kulüpler futbolcu fabrikası olduğundan mütevellit fenerbahçe tu ka kadır her zaman zaten.
durum sadece bundan da ibaret değil. daum gibi bir baş belası geldi geçti ve geçirildi bu yollardan. yaktı o adam bizi yıllarca tıpkı sevdiği, saygı duyduğu adam gibi... yaptığı tek doğru iş yok mu diye sorulsa, cevabını düşünmek için en az 1 hafta düşünülecek bir illetti kendisi maalesef.
neyse ki futbolla içli dışlı bir insan geldi sonunda, o sadece gözleriyle değil yüreğiyle de izliyor bu gençleri. bu yüzden sahada içimiz rahat olsun biz tribüne bakalım:)

aLican dedi ki...

Evet, zaten yazıda da söyledim.Fenerbahçe'nin bu kadar ön plana çıkması o yıllarda yaptığı yıldız transferlerinden kaynaklanıyordu.Herkes alınan yıldız oyunculardan dolayı gençlerin hiç edildiğini söylerken diğer takımlara bakmıyorlardı.

Umarım bu gençleri de hiç etmezlerde biz tribüne rahat rahat bakabiliriz :)