Cuma, Eylül 10, 2010

4-3-3 Fenerbahçe

Malum Alex önümüzde ki sene Fenerbahçe'den ayrılacak.Bizlerde 4 yıldır müptelası olduğumuz 4-4-1-1 taktiğinden kopuşun son aşamalarına gelmiş bulunmaktayız.Peki mevcut kadroyla başka nasıl bir taktik uygulayabiliriz ? O taktiğe göre hangi oyuncuları oynatabiliriz ? Bunları biraz konuşalım...

Fenerbahçe'nin şuanda oynadığı düzen ve kadro yapısı sağ tarafta ki resimde gördüğünüz gibidir..Aykut hoca elinde ki oyunculara göre ve önceden gelen düzeni bozmamak adına gene bu taktik anlayışla devam etmek istedi.Ancak itiraf edemese de Cristian'dan yeteri kadar verim alamadığından dolayı ve neden Mehmet Topuzu oraya almamakta ısrar ettiğini bilmediğim bir nedenden dolayı bu sistemi yavaş yavaş yok etme girişimlerine başlamış durumda..

En başta da söylediğim gibi elimizde ki mevcut kadroya göre bu sistemin kilit adamı Alex, o gittiği zaman ya onun kadar hatta daha iyi bir oyuncu bulacaksınız yada elinizde ki kadroya göre bir sistem yerleştireceksiniz.Önümüzde ki sene yönetim kalır mı ? Gider mi ? Kalırsa nasıl transfer politikası izleyecek ? Bunların hepsi şimdilik cebimizde ki saklı sorular...Hepsi bu sene içerisinde çözümlenir gibime geliyor.

Aslında şuan elimizde ki oyunculara göre Alex'siz düşündüğümüz zaman 4-4-2 sistemide çok uygun ve olanaklı gözüküyor.Ancak Alex'i kesme cesareti henüz daha kıvılcımken başkan tarafından söndürüldü.Bu yüzden bu taktik en fazla geriye düştüğümüz anlarda ortaya çıkar.O zamanda sahada Alex'i tutar mı , tutmaz mı Aykut Hoca onu bilemeyiz tabii ki..Ama bildiğim bişey var ki 4-4-1-1 bile oynasa orta göbekte ki iki kişiden birinin Cristian değil Mehmet Topuz olmasının gerektiğidir.Aynı Yobo transferiyle Bilica'nın yedeğe çekilip Yobo'yu oynatacağı gibi.

Alex'in sene başında söylediği ; " Bilica,Santos ve benim yerim zaten garanti " lafının sanırım ilk çatlakları oluşacak.Önümüzde ki günlerde Bilica ve saz arkadaşlarının tepkileri nasıl olacak çok merak ediyorum.Yobo transferi takım içinde bir karışıklığa neden olursa eğer takımda ki bütün Brezilya'lıların biletinin kesilmesinin vakti zamanı gelmiş demektir.

Alex bu lafı Deived'in de oynaması gerektiğini düşünmesi üzerine söylemişti ayrıca.


En üstte verdiğim 4-3-3'lük resim Barcelona'nın şuan uyguladığı taktiktir.Ancak tabi Barcelona orta sahası ile bizimkinin arasında sıra dağlar kadar fark var.O yüzden önümüzde ki yıl Özer yerine sağlam bir oyun kurucu alınabilir..Yobo'nun da göstereceği performansa göre bir değerlendirme ile tek yapılacak şey kadroda ki oyunculara düzgün alternatifler bulmak.Yoksa gene ilk sakatlıkta takımın bütün düzeni bozulur.

Neyse; daha bu sene yeni başlamışken önümüzde ki senenin planlarına fazla takılmamak gerek ancak dediğim gibi bu olay bu sene de denenebilir, Alex olmasaydı...Alex'siz en fazla 4-4-2 oynayabilceğimiz gerçeği varken , sanırım Barcelona'nın  4-3-3'ü bizim için güzel bir hayal olmak üzere raflarda ki yerini almaya devam edecek...

2 yorum:

Riqquelme dedi ki...

Stoch ve dia hücum oyuncuları.. asla 442 de kanat oyuncusu olamazlar.. defansif zaafiyetler gösteririz.. koşan/bozan her takım bizi zorlar ve y.boys gibi birde iyi organize olup hızlı atağa çıkarlarsa büyük hayal kırıklıkları yaşarız..

yazınıza katılmıyorum.. hayal olan 433 değil, bu kurgudaki 442 dir..

442 yi oynayabiliriz bu mümkün ama stoch ya da dia nın birini kesip orada sağa ve ya sola daha bir orta saha oyuncusu koymak kaydı ile..

ayrıca ne Emre, ne Mehmet Topuz ön libero olarak katkı veremezler.. bu oyuncuların en büyük özellikleri yaptıkları baskı ve öne doğru driplingleri.. ön libero oynayacak adam dengeli olmalı.. bu oyuncuları o mevkiye koyarsanız en büyük extraları olan özellikleri alıp götürürsünüz ve sıradan oyuncular olurlar..

istenildiği kadar eleştirilsin, istediği kadar birşeyler söylensin bu takımda eğer hocanın dediği gibi top sahip olup pas trafiğimiz yüksek olması isteniyorsa cristian sız bir takım imkansız.. daha iyisi gelir o ayrı bir şey ama kadroda bu isimler varsa burada oynayacak oyuncu beğensekte beğenmesekte cristian dan başkası olamaz..

Adsız dedi ki...

defansif ortasaha baroni , sol iç emre , sağ iç mehmet topuz ortasahası 4-3-3'e daha bir yatkın olur. Özer'in oynadığı ortasaha daha bir 4-2-3-1 olur , e o zaman da alex'i kesmeye gerek yok