Cuma, Temmuz 30, 2010

Uyusunda Büyüsün !?

Sonunda 5. büyüğümüze de kavuştuk.Yayıncı kuruluş artık reklamlarında 5 büyükten söz ediyor.Yani Bursaspor artık büyük sayılıyor bizim Futbol camiamızda...Ne kadar ilginç değil mi ? O zaman Sivas'ın hakkı yenmiş olmaz mı ? Adamlar 2 sene kıl payıyla şampiyonluk kaçırdı.He pardon yayıncı kuruluşa göre sadece şampiyon olanlar büyük olabiliyor sanırım !?!?!


Bu tartışma Bursa'nın şampiyonluğunun hemen ardından çıkmıştı.Bir çok kafadan ses gelmekteydi ama insanlar Bursa'nın şampiyonluğu ile alınan gaz sebebiyle durup düşündüklerinde kendilerinin bile saçma bulacağı yorumlar yapmaktaydılar...Evet evet tarihinde ilk kez şampiyon olmuş,hatta kurulduğu yıldan itibaren bugüne kadar kaç kez ligin tavanına oynadığı bile bilinmeyen bir klüp,Avrupa'da gidebildiği en uç nokta İntertoto yarı final maçı olan bir klüp,Birde 1975'te Metin Oktay'ın takım başında olduğu sezon Kupa Galipleri Kupasında çeyrek finalleri var..Bakıyorum bakıyorum gerçekten onları 5. büyük yapmayı sağlayacak bir neden nedir diye ancak bir türlü bulamıyorum..


Büyük olmak bu kadar kolay mı ? Yukarda belirttiğim gibi eğer böyle olunuyorsa büyük Sivas 2 yıl boyunca ligin tepesine ambargo koymuştu ve Bursa'nın sahip olduğu kadar yetenekli bir kadroya sahip olmamasına rağmen.Tek eksikleri şampiyonluktu.Peki yayıncı kuruluş büyüklükleri maziye göre mi yapacak yoksa her şampiyon olan bundan sonra büyük mü ilan edilecek ? Yada yayıncı kuruluş Bursa'yı 5. büyük olarak lanse ederek ucuz olan Bursa maçlarının yayın fiyatında zamma mı gidecek ? Ee nede olsa Bursa büyük klüp değil mi ? Maçlar öyle ucuza izlemek olur mu ? Bursanın maçları ayda 12 liraya izleniyor ancak Fenerbahçe,Galatasaray ve Beşiktaş'ın maçları ayda 50 ile 70 liraya mal oluyor...Sanırım Lig Tv bu fiyat politikasında büyüklük kavramını pek eşit ve adaletli dağıtamamış ?


Son olarak ; evet Bursa çok iyi bir iş başarmış olabilir,hakederekte kazanmış olabilirler.Ama kendilerini büyük ilan etmeleri için çok çok erken...Temennim büyüklüklerini kanıtlamaları yönünde olucak.Çünkü Türkiye Liginin kalitesini arttırmak istiyorsak 3 tane büyük takımla bu iş olmaz.

Hiç yorum yok: