Cuma, Haziran 11, 2010

Çaykur Sponsorluğunda Uruguay-Fransa


Dünya kupasının ilk 2 maçı vasatı geçemedi desek yeridir...Güney Afrika-Meksika maçı en azından bazen pozisyonlarla süsleniyordu ama Uruguay-Fransa maçı gerçekten tam anlamıyla felaketti.Zaman kaybından başka bir şey olmadı benim için.

Maçın başlarında Fransa biraz baskılı gözüksede Ribery'nin çıkışlarına arkadan destek gelmeyince ataklar kalabalık ve katı Uruguay defansında eriyip gitti...Anelka defansın göbeğinde gömülü kaldı.Domenec'in uyarılarına rağmen geri gelip top alması gerekirken o aldığı topları ayağında çok tutarak takımının top kaybı sayısını arttırmaktan başka bir şey yapmadı.


Fransa'nın ilk dakikalarda ki istekli ama korkak oyunu karşısında uzun toplarla çıkmaya çalışan Uruguay pas yapamama sorunu yaşıyor inanılmaz şekilde...Takım olarak bir türlü pas yaparak ileriye çıkamadılar.Her topu Forlan'a şişirip ondan Fransa'nın hırçın defans oyuncuları arasında mucize yaratmasını beklediler...Bir kaç pozisyonda şut çekme fırsatı bulsada tek başına bişeyler yapamayacağını anlayınca Forlan'da pes etmek zorunda kaldı.Top Forlan'ın ayağına geldiği zaman Uruguay'lı bütün oyuncular sadece durup ne yapacağını izliyorlar.Yardım etmeye çalışsalar belki çok daha zevkli ve bol pozisyonlu bir maç izleyebilirdik.


İki takımda son derece korkak bir futbol sergiledi.Dünya kupası gibi bir sahneye çıkıp bu denli korkak futbol oynamaya kalkıyorsanız sonuçlarına katlanacaksınız.Bu futbolla iki takımda üst tura çıkamazlar benden söylemesi.

Uruguay'ın diğer forveti Suarez tecrübesizliğinden dolayı çok sönük kaldı.İstekliydi fakat acemiydi.Çok fazla ofsaytta kaldı.O pozisyonlarda daha tecrübeli bir oyuncu olsa Uruguay'ın golü bulması içten bile değildi.23 yaşında ki Suarez bu kupada iyi futbol sergileyemezse bir daha ki dünya kupasına kadar piyasa yapamaz sanırım.

Ribery'e gelicek olursak maçın başlarında top ayağına geldiği zaman muhakkak tehlike yaratıyordu ancak oda Forlan gibi yanlız kalınca pes etti.Fransa'nın bekleri hiç ileri çıkmadılar çünkü Uruguay'ın hızlı oyuncularından korkuyorlardı.Durum böyle olunca ne Fransa etkili olabildi ne de Uruguay'ın oyuncuları etkili olabilecekleri alan bulabildiler.Maçın sonlarına doğru Sagna biraz ileri çıkmaya çalıştı ama nafile.

Diğer bir Fransız orta saha Gourcuff ilk yarıda etkili olmaya çalışan istekli oyunculardandı ancak çektiği Sabrivari şutlar gerçekten kötüydü.Duran toplarda etkili ortalar ve şutları var ancak sanırım top sürerken şut çekme çalışması yapması gerek...Bu arada Fransa orta sahasının ak saçlı Toulalan'a kalmış olması ne kadar vahim bir durumdur..

Kısacası beklenenin altında bir futbol ortaya kondu dersek yanlış dememiş oluruz.Lugano'da bi ara olay çıkartır gibi oldu ama araya girdiler anında :) Bu adamı gerçekten seviyorum ben ya...

Maçın haricinde bir şeyler söylemek gerekirse top gerçekten çok kötü.Sektiği anda kontrolü inanılmaz şekilde güç bir hal alıyor.Vuvuzelalara diyecek bir şey yok artık !!!!

Hiç yorum yok: