Pazartesi, Haziran 28, 2010

Birileri İnsanlık İçinde Ağlar Mı ?


Siyasi bir yazı yazmanın vakti geldi sanıyorum...Uzun zamandır içimde tuttuklarımı biraz dökeyim deşarj olayım.

Yazıya bugün öldürülen 2 köylünün haberini vererek başlayalım.Askerler  kekik toplayan köylüleri terörist sanmışmış...Hadi terörist sandın normalde yaptığınız ikazı bu sefer es mi geçtiniz acaba ? Terörist sanılan köylülere ateş açmadan önce " Teslim Ol " çağrısı yapılmadı galiba bu sefer ? Sizce de öyle mi olmuştur ? Yoksa ... !?!?!?

Filistin için birileri ağlıyor,şehitler için birileri ağlıyor,teröristler için bile birileri ağlarken köylümüz,işçimiz için kimler ağlıyor ? Tersanede vefat eden,maden ocaklarında ölen işçiler için kiminiz ağlıyor ?


Şu sıralar sıklıkla Mustafa Kemal'e ağır laflar söyleyen insanlarla karşılaşmaktayım.Evet sevmeyebilirsiniz,eleştirme hakkınız da var ancak bu hiç bir insana hakaret etme hakkını size vermez.Bu insanların bu denli piyasaya çıkmasının sebebi iktidarın yürüttüğü politikaların sonucudur.Mustafa Kemal'i ve TSK'yı bu kadar ayağa düşürdükten sonra halkın arkasına alacağı kimse kalmamış olacak ve RTE'ye muhtaç kalacaktık.Kaldıkta.Tek umudumuz işçi sınıfı artık.Tekel direnişinin devamı gelmeli ki verilen mücadelenin bir anlamı olsun.

Son haftalarda ardarda gelen şehit haberleri hepimizin içinde derin bir üzüntü uyandırdı.Ancak bu üzüntü yeniymiş gibi davranılıyor ona şaşıyorum.25 yıldır biz bu acıların içindeyiz ama bu terör ancak ihtiyaç olunca gündeme geliyor.Şehit aileleri çıkıp iktidara demediğini bırakmıyor.Herkes yükleniyor iktidara ama sandığa gidince 1 torba kömüre,300 lira hediye çekine,küçük bir din istismarına kanıp gene oyunu onlara veriyor.

Kürt sorununu etnik kimlik yoluyla çözmeye çalıştıkça her zaman kaybetmeye mahkumuz.Kürt sorunu etnik bir sorun değildir.Kürt sorununu işçi sınıfı sorunu olarak görüp bu yoldan halletmezsek ne terör biter, ne isyanlar...O yüzden soruna Kürt Sorunu  başlığı altında değil İşçi Sınıfı başlığı altında halledip

Bu halk örgütlenmediği sürece hiç bir şekilde kurtuluş olamaz.Bugün Türkiye'de hiç bir siyasi parti bu halkın refahını sağlayamaz.Halk kendi refahını kendisi sağlamadıktan sonra bize kimseden hayır yok...Halkın örgütlenmesi için birlik olmak gerek.Aksi takdirde asker gelir darbe yapar,siyasi gelir halkı soyar olan gene bu ülkede yaşayan insanlara olur.Örgütlü bir halkı hiç bir kuvvet yenemez !

Bu yüzden ; Gelin canlar bir olalım...!

7 yorum:

Black Pearl dedi ki...

Türkiyede halkın fazlası eşşek gibi çalışır günde bilmem kaç saat. Yarısından azı da neredeyse hiç çalışmaz ama kat kat daha fazla para alır.

azapaza dedi ki...

etnik talebi olan,kimlik ve toprak hatta tazminat talep eden bir taraf varken işçi sınıfı başlığına nasıl bağlayıp da çözeceğimizi anlayamadım.
ezberleri bozan daha geniş kapsamlı bir yazı bekliyorum senden,acele etmeden her yönüyle düşüncelerini paylaşsan belki bir nebze olsun bu konuya katkıda bulunabiliriz kendi çapımızda.

aLican dedi ki...

Bu ülkede 15 milyondan fazla Kürt kimliğine sahip vatandaşımız var.Bunların sadece 2 milyonu ayrı bir toprak,tazminat vs şeyleri talep ediyo.Ki bunların yarısı silah zoruyla bu talepte bulunuyor.Bu insanlara iş ve bilinçli bir örgütlenme sağladıktan sonra sorunun sadece Kürt sorunu olmadığı Türkiye'nin sorunu olduğunu kavrattıktan sonra ayrı bir devlet yerine Türkiye Cumhuriyeti topraklarında daha demokratik çözümlere gitmenin yollarını arıyacaklardır.

bu konuda daha açıklayıcı bir yazı yazsam iyi olur gibi :)

azapaza dedi ki...

işte ''kavrattıktan sonra'' demişsin ya artık o çok geç.bu ettirme,yaptırma gibi ettirgen fiilleri 30 senedir,hatta 80 senedir deniyoruz ama malzemeyi sıktıkça parça kırıyor.
15 milyon kürt kimliğine sahip demişsin ama, zaten sorunun ana kaynağı da bu sahip oldukları kimliği tanımamış olmamız birazda.yani çok çok basit olan bir dil meselesini dahi anlamsızca yoksayıp,inkar edip,yasaklamışız.sadece dil serbestliği dahi çok büyük bir ferahlama yaşatacaktır ama henüz somut bir adım yok ne yazık ki.
dün ve bugün halen sayın bahçeli halen kürt değil de kürtçe konuşan kardeşlerimiz demekte ısrar ediyorsa biz daha neyi konuşuyoruz.
yani kürdü,kürt kökenliyi türk sayınca türklük mü abad olacak aklım hafzalam almıyor.
sorunu ben de yıllarca,iş ekmek aş,eşit paylaşım hak ,silaha yatırım değil de eğitime,insana yatırım ve bölgeye yatırım olarak gördüm ama artık karşımızda karnı doyunca keyfi yerine gelen bal inek olmadığının farkına vardım.

neyse kapsamlı bir yazı bekliyorum,iş temelinde ele alacağın yazıyı da bekliyorum.hazır yaz ve tatildeyken döktür birşeyler.

aLican dedi ki...

Yazdıklarının tamamına katılmakla , eve geçtiğim ilk anda bunla ilgili bir yazı yazıcam muhakkak :)

Adsız dedi ki...

sen ne mal adamsın, öküz. kürt sorununu işçi sınıfı başlığı altından çözecekmişiz.. başka? senin gibi sözde solcu özde kemalistler yüzünden kürt hareketi türkiye işçi sınıfı hareketinden uzaklaşmaktadır. tavsiyem, biraz kaypakkaya oku gülüm. belki adam olursun. bir de içindeki faşiste dur de, at o pisliği.

aLican dedi ki...

haha buda moda oldu he :) Kürt sorununu işçi hareketiyle çözelim diyenlere kemalist demeler falan. Kemalist değilim ama inan Türkiye soluna sizden daha az zarar veriyo o adamlar. Sen git yetmez ama evet de hadi naş...